Clannad zapowiada antologię "In A Lifetime"

Newsy
Clannad zapowiada antologię "In A Lifetime"

13 marca 2020 roku, dzięki BMG ukaże się specjalne wydawnictwo Clannad, "In A Lifetime", podsumowujące karierę jednego z najbardziej utytułowanych zespołów zespołu pochodzących z Irlandii.

Antologia "In A Lifetime" zawiera utwory z 50 letniej kariery Clannad - ze wszystkich 16 albumów studyjnych grupy. Składa się na nią 38 utworów i będzie dostępna w formatach: podwójny CD, podwójny CD wersja deluxe, podwójny winyl, podwójny winyl wersja deluxe i deluxe box set, będący rozszerzoną wersją wydań deluxe, zawierający ponad 100 utworów. Utwory zostały wybrane w porozumieniu z członkami zespołu.

Wszystkie wydania są skierowane przede wszystkim do ogromnej rzeszy fanów zespołu na całym świecie, ale są także idealnym sposobem na zapoznanie się z muzyką grupy przez osoby, które nie znają jej dotychczasowej twórczości. Na wydawnictwie znajdą się dwa nowe utwory: "A Celtic Dream" i "Who Knows (Where The Time Goes)", których producentem jest Trevor Horn.

Clannad (nazwa pochodzi od celtyckiego słowa oznaczającego rodzinę) powstał w 1970 roku. Jego założycielami było rodzeństwo: Moya, Ciarán i Pól Brennan oraz ich wujkowie Noel and Pádraig Duggan. W pewnym momencie zespół działał w szóstkę, z Enyą Brennan, która jednak wkrótce rozpoczęła swoją spektakularną karierę solową. Grupa, która zdobyła wiele ważnych nagród, miała ogromny wpływ na popularyzację muzyki irlandzkiej i języka irlandzkiego na całym świecie. Łącząc elementy muzyki tradycyjnej i współczesnej muzyki folkowej oraz elementów new age, a nawet rocka, Clannad stworzył własny, unikalny styl, którego charakterystycznymi elementami są nastrojowe melodie i hipnotyzujący śpiew.

Po dekadzie, od rozpoczęcia działalności, podczas której wydali aż pięć wpływowych albumów, w 1982 roku Clannad przebił się do szerokiej publiczności z utworem Theme From Harry’s Game, który został skomponowany na potrzeby trzyczęściowego serialu telewizyjnego mówiącego o problemach Irlandii Północnej. Był to wielki sukces komercyjny zespołu, singiel dotarł do 2 miejsca przebojów w Irlandii i 5 w Wielkiej Brytanii. Zdobył także nagrodę Ivor Novello po wykorzystaniu go w filmie Czas patriotów z niezapomnianą rolą Harrisona Forda. Do dziś Theme From Harry’s Game jest jedynym hitem granym w Wielkiej Brytanii, śpiewanym wyłącznie po irlandzku.

Po wielkim sukcesie swojego singla, w 1984 roku Clannad zdobył nagrodę BAFTA za najlepszą muzykę filmową za album "Legend", jako pierwszy zespół z Irlandii. Ścieżka dźwiękowa zawierała także utwory nagrane do serialu Robin z Sherwood, który cieszył się dużą popularnością również w Polsce. Przez kolejne dwie dekady, zespół zdobył także Grammy (Najlepszy album new age "Landmarks" (1999 rok), Billboard i BBC 2 Folk Award (za całokształt kariery).

Clannad nagrał także muzykę do serii filmów dokumentalnych BBC o Oceanie Atlantyckim, wydaną na albumie Atlantic Realm oraz do animacji The Angel and the Solider Boy. W 1993 roku utwór ‘I Will Find You’ (z albumu ‘Banba’) trafił jako główny motyw do filmu Ostatni Mohikanin i dostał nominację do Grammy.

Zespół współpracował z wieloma artystami, jak np. Bruce Hornsby, Steve Perry, JD Souther, Paul Young czy Duke Special, ale największym sukcesem była współpraca z wielkim fanem, entuzjastą Clannad i człowiekiem, który zawsze go wspierał – Bono z U2. Ten jeden z najbardziej znanych irlandzkich artystów uważał, że Moya posiada ‘jeden z najwspanialszych głosów w historii ludzkości’. Bono zaśpiewał w duecie z wokalistką Clannad, w ich utworze z 1985 roku "In A Lifetime", od którego pochodzi nazwa nowo wydanej kolekcji.

Lista utworów wersji podstawowej 2CD digi-pack i 2CD Deluxe media book

CD1

Thíos Cois Na Trá Domh
An Mhaighdean Mhara
Eleanor Plunkett
Coinleach Ghlas An Fhómhair
Dúlamán
Two Sisters
Máire Bruineall
Down by the Sally
Ar a Ghabháil 'n a 'Chuain Damh
Crann Úll
Mheall Sí Lena Glórthaí Mé
Mhórag ’sna Horo Gheallaidh
Theme from Harry's Game
Newgrange
Robin (The Hooded Man)
Strange Land
Closer to Your Heart
In a Lifetime
Almost Seems (Too Late to Turn)
White Fool
Something to Believe In

CD2

Atlantic Realm
Voyager
A Dream In The Night
Hourglass
Rí Na Cruinne
The Poison Glen
Both Sides Now (with Paul Young)
Na Laethe Bhí
I Will Find You (Theme from The Last of the Mohicans)
Croí Cróga
A Bridge (That Carries Us Over)
A Mhuirnín Ó
The Bridge of Tears
Vellum
Brave Enough

Premierze antologii będzie towarzyszyć pożegnalna trasa koncertowa. W jej ramach Clannad wystąpi również w Polsce na trzech koncertach - w Warszawie (27 kwietnia i 12 maja) i Krakowie (28 kwietnia).