Vane w pierwszej piątce Wacken Metal Battle

Newsy
Vane w pierwszej piątce Wacken Metal Battle

Krakowska formacja Vane zajęła piąte miejsce podczas konkursu Wacken Metal Battle, który odbył się w ramach festiwalu Wacken Open Air.

W tym roku odbyła się trzydziesta, jubileuszowa edycja Wacken Open Air. 31 lipca na History Stage rozpoczął się międzynarodowy konkurs kapel - Wacken Metal Battle. Polskę reprezentował zespół Vane. Metalowcy z Krakowa znaleźli się w finale konkursu pokonując kilkadziesiąt bandów zgłoszonych do eliminacji Wacken Metal Battle Poland. Konkurując z trzydziestoma zespołami z całego świata, Vane zajął piąte miejsce. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 2 sierpnia o godzinie 14:00. Tegoroczna edycję wygrał Varang Nord z Łotwy.

Do polskiej edycji Wacken Metal Battle, której finał odbył się 15 czerwca 2019 r. w bydgoskim klubie Estrada, zgłosiło się kilkadziesiąt zespołów. Jury wybrało spośród nich pięć, które na finałowym koncercie walczyły o tytuł reprezentanta Polski podczas międzynarodowego konkursu w Niemczech na Wacken Open Air. Konkurencja była bardzo duża, a walka na najwyższym poziomie. Decyzją jury i reszty zespołów biorących udział w konkursie, to właśnie Vane został wybrany na reprezentanta Polski.

Vane to melodic death metalowy zespół, którego teksty utworów opowiadają o złotej erze piratów. Krakowska formacja rozpoczęli działalność sceniczną 30 listopada 2018 roku. 27 lipca zespół zagrał na swoim pierwszym festiwalu Uwolnić Muzykę w Środzie Śląskiej. Kilka dni później, czyli 31 lipca, gościli na jednej ze scen podczas Wacken Open Air a następnego dnia na scenie Lecha podczas Pol’and’Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą. Do występu na Pol’and’Rock Festival zespół zaprosił Krzyśka Śniadeckiego - uzdolniony, młody gitarzysta zagrał z nimi numer “Mutiny”. Gościnnie z Vane występowała też Ewa Pitura z Percival Schuttenbach, która zaśpiewała wspólnie z Marcinem Parandykiem “Spilling Guts”.

Frekwencja pod sceną podczas występów na festiwalach przerosła najśmielsze oczekiwania muzyków.