The Optimist - nowa płyta Anathemy w czerwcu

Newsy
The Optimist - nowa płyta Anathemy w czerwcu

Już tylko miesiąc dzieli nas od premiery najnowszego albumu formacji Anathema. "The Optimist" ukaże się 9 czerwca nakładem wytwórni Kscope.

Po wielokrotnie nagradzanym albumie "Weather Systems" z 2012 r. i urzekającym "Distant Satellites" z 2014, zespół powraca z jedenastą płytą w swoim dorobku. "The Optimist" to chyba najbardziej mroczna, najbardziej ambitna i nieoczekiwana muzyka, jaką przyszło mu zaprezentować. Wije się i zakręca jak żadna do tej pory, budząc podziw u nawet najbardziej osłuchanych z twórczością Anathemy fanów. Album powstał zimą 2016 r. we współpracy z producentem Tonym Dooganem (Mogwai, Belle & Sebastian, Super Furry Animals) w Attica Audio w Donegal i studiach Castle Of Doom w Glasgow. 11 zamieszczonych na nim utworów przesuwa granice jeszcze dalej, a jednak pozostaje wierny myśli przewodniej każdego z nich. Inspiracji do powstania płyty dostarczyła - o dziwo - okładka do albumu "A Fine Day To Exit" z 2001 r.

Daniel Cavanagh: "Chyba można powiedzieć, że album jest na wpół autobiograficzny, bo tym razem wykorzystaliśmy wymyślonego bohatera, Optymistę. Włożyliśmy w niego dźwięki, uczucia, a przede wszystkim nasze nadzieje i obawy. Tym razem zacząłem też pisać, korzystając z inspiracji wizualnej, a kiedy John wpadł na pomysł, by napisać jakąś historię, wyszedłem od "A Fine Day To Exit". Wspaniałe piosenki Vincenta i Johna doskonale się w nią wpasowały… podczas pisania materiału byliśmy jednością".

Pierwszy raz od wielu lat zespół nagrywał w studiu na żywo i dzięki temu udało się uchwycić energię zarezerwowana zwykle dla występów na scenie.


Lista utworów:
1. 32.63N 117.14W 1:18
2. Leaving It Behind 4:27
3. Endless Ways 5:49
4. The Optimist 5:37
5. San Francisco 4:59
6. Springfield 5:49
7. Ghosts 4:17
8. Can't Let Go 5:00
9. Close Your Eyes 3:39
10. Wildfires 5:40
11. Back To The Start 11:41