Discharge i Yob na Asymmetry Festival 2016

Newsy
Discharge i Yob na Asymmetry Festival 2016

Poznaliśmy ostatnich wykonawców tegorocznej edycji Asymmetry Festival, który odbędzie się w dniach 22-24 września we Wrocławiu. Wśród nich znalazły się kultowe formacje Discharge i Yob.

Organizatorzy zaprosili do Europejskiej Stolicy Kultury 2016 twórców d-beatu (odmiany hc/punk), legendarną brytyjską grupę Discharge, wyznaczający nowe kierunku w doom metalu amerykański zespół Yob, a także holenderską alt-rockową formację De Staat oraz sludge metalowo-eksperymentalną kapelę z Salt Lake City, Subrosa.

Polskie lato festiwalowe kończy się w tym roku we Wrocławiu. Właśnie w stolicy Dolnego Śląska fani wymagających, różnorodnych dźwięków, znajdą dla siebie znakomitą ofertę muzyczną. Ideą wydarzenia odbywającego się w klubie "Firlej" jest prezentacja nieszablonowej muzyki z pogranicza rocka, metalu, elektroniki, jazzu i folku oraz artystów eksperymentujących, wychodzących poza utarte ramy gatunkowe.

"Od kilku lat staramy się redefiniować znane, osłuchane i lubiane nurty muzyki popularnej. Proponować naszej publiczności, aby zechciała spotkać się z muzykami, którzy nie chodzą utartymi ścieżkami. I jakkolwiek naszym znakiem firmowym są artyści nisko strojący swoje gitary, to w nadchodzącej edycji pozwalamy sobie na wycieczki w nieznane dla Asymmetry rejony, takie jak punk czy folk. Jak będzie wyglądał nasz program w przyszłości zależy od widzów i ich sugestii"
- mówi Robert Chmielewski, dyrektor Festiwalu.

Do festiwalowego line-up’u dołączyli właśnie:

Yob - jeden z najważniejszych zespołów metalowych ostatnich lat, który wyznaczył nowe standardy doom metalu. W 2008 roku grupa odrodziła się w składzie Mike Scheidt (gitara, wokal), Aaron Reiseberg (gitara basowa) i Travis Foster (perkusja). Początkowo Mike Scheidt, założyciel zespołu, miał zamiar zagrać kilka koncertów, jednak później zmienił zdanie i Yob zaczął tworzyć materiał na płytę. I tak świat ujrzał jeden z najlepszych krążków współczesnego sludge/doomu, "The Great Cessation". Jego następcą został świetnie przyjęty "Atma" z 2011, a dyskografię zamyka "Clearing The Path To Ascend", który ukazał się w 2014 roku.

Discharge - historia grupy, która stała się inspiracją dla takich gigantów jak Metallica czy Anthrax, sięga 1977 roku. To właśnie wtedy dwaj bracia, Terry "Tezz" Roberts i Tony "Bones" Roberts, założyli punkowy band o nazwie Discharge. Wkrótce dołączyli do nich Royston "Rainy" Wainwright i Kelvin "Cal" Morris. Muzycy początkowo grali w duchu Sex Pistols czy The Clash, lecz bardzo szybko odnaleźli swoje własne oryginalne brzmienie, d-beat, którym zarazili Wielką Brytanię i cały świat. W przeciwieństwie do punkowych kapel śpiewających o bezsensie egzystencji, Discharge w swych tekstach zwraca uwagę na kwestie polityczne i społeczne. Od pierwszych płyt porażali intensywnością brzmienia i byli jednym z najważniejszych punkowych zespołów lat '80. W grupie dochodziło do licznych zmian składu. Obecnie ze "starej załogi" pozostali: Bones, Tez i Rainy. W 2015 r. zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Nuclear Blast. To właśnie nakładem tego wydawcy światło dzienne w 2016 roku ujrzy siódmy album grupy - "End Of Days".

Subrosa to sludge-doomowy eksperymentalny zespół z Salt Lake City oferujący ciężki, mulisty background, pod który podpięte są wyjątkowo melodyjne, dynamiczne elementy folku, podkręcone przez dwie pary elektrycznych skrzypiec. Ostatni album Subrosy, "More Constant Than The Gods" spotkał się z dużym uznaniem fanów i pracy. Serwis muzyczny Pitchfork pisał: "To jeden z najbardziej zachwycających heavymetalowych albumów tego roku".

De Staat to holenderski alt-rockowy zespół z Nijmegen, utworzony w 2006 roku. Grupa, prowadzona przez tekściarza, wokalistę, gitarzystę i producenta Torre'a Florima, wydała cztery albumy, a ostatni z nich, "O", ukazał się na początku 2016 roku. Brzmienie zespołu stopniowo ewoluowało od ciężkiej, riffowej "rockowej pustyni" w stylu QOTSA i Kyuss, do bardziej eklektycznego "ciężkiego disco" z funkowymi syntezatorami i imprezowymi melodiami. Zmiana dźwięku jest znamienna zwłaszcza w EP-ce z 2014, "Vinticious Versions", na której - jak mówią członkowie grupy - nowe De Staat interpretuje piosenki starego De Staat.

Do tej pory swój udział w festiwalu potwierdzili także: Jesu/Sun Kil Moon, Slim Cesna's Auto Club, Swallow The Sun, Conan, Dirge, Dbuk, Darkher, Izah, Joe Buck Yourself, Sinistro.

W tym roku przed wrocławskim klubem Firlej stanie nowa scena Asymmetry - "Pallet Stage", na której przez trzy kolejne dni imprezy zaprezentują się wykonawcy trzech europejskich wytwórni płytowych: Borówka Music, Denovali Records i Subsound Records.

Publiczność wrześniowego wydarzenia będzie miała okazję usłyszeć na "Pallet Stage" następujących wykonawców: Henry David's Gun, Lasse Mathiessen, Please The Trees, Orson Hentschel, John Lemke, Subheim, Macelleria Mobile Di Mezzanotte, Mombu, Lili Refrain.

22-24 września 2016
Wrocław / Klub Firlej

Karnety w cenie 240 zł dostępne są na: www.asymmetryfestival.pl, www.ticketpro.pl, www.ekobilet.pl oraz w klubie Firlej, w Empikach i w sklepach MediaMarkt, Saturn.

Zdjęcie: Małgorzata Napiórkowska-Kubicka