Wacken 2015 - zapowiedź

Newsy
Wacken 2015 - zapowiedź

Od 26 lat w małej miejscowości Wacken na północy Niemiec odbywa się jeden największych i najważniejszych festiwali, który dla wielu fanów ciężkiego grania z całego świata stanowi synonim tego co najlepsze.

Żeby tradycji stało się zadość również w tym roku padł rekord sprzedaży biletów. Wejściówki na tegoroczną edycję rozeszły się w niespełna 24 godziny, co zostało okrzyknięte kolejnym rekordem imprezy. Bilety kupiło 75 tysięcy fanów, którzy nawet do końca nie wiedzieli, jakie formacje zaprezentują się na festiwalu. Ale jak się okazuje - nie miało to dla nich większego znaczenia. To o tyle zrozumiałe, że już od wielu lat na imprezie pojawiają się tylko wykonawcy z najwyższej półki. Festiwal został w całości wyprzedany po raz dziesiąty z rzędu.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 30 lipca - 1 sierpnia i będzie można usłyszeć na niej: Alkbottle, Amorphis (w ramach specjalnego show "Tales from the Thousand Lakes"), Anaal Nathrakh, Ancient Bards, Angra, Annihilator, The Answer, Armored Saint, Asrock, At the Gates, Avatar, Baltic Sea Child, Bembers, Biohazard, Black Label Society, Black Spiders, Bloodbath, Blood Red Throne, The BossHoss, Butcher Babies, Cannibal Corpse, Combichrist, Cradle of Filth, Crossplane, Cryptopsy, Danko Jones, Dark Tranquillity, Deadiron, Death Angel, Dream Theater, Ensiferum, Epica, Exumer, Falconer, The Gentle Storm, Godsized, Grailknights, Ill Niño, In Extremo, In Flames, Judas Priest, Kärbholz, Kataklysm, Khold, Kommando, Kvelertak, Lord of the Lost, M.O.D., Mantar, Morgoth, Mushroomhead, My Dying Bride, New Model Army, Noctiferia, Nuclear Assault, Obituary, Opeth, Powerwolf, Queensrÿche, The Quireboys, Rob Zombie, Rock Meets Classic, Running Wild, Sabaton, Samael, Savatage, Sepultura, Shining, Skiltron, Skindred, Stoneman, Stratovarius, Subway to Sally, Tears for Beers, Thyrfing, Trans-Siberian Orchestra, Truckfighters, U.D.O. & Bundeswehr Musikkorps, Waltari, Within Temptation oraz Zodiac.

Warto wspomnieć, że legenda amerykańskiego metalu, zespół Savatage, powraca na scenę właśnie na W:O:A 2015. Metalowa grupa Savatage istniała w latach 1978-2002, a o jej sile stanowili między innymi Jon Oliva, Al Pitrelli czy Chris Caffery. Muzycy opublikowali w sumie kilkanaście studyjnych albumów, z których ostatnim jest "Poets and Madmen" z 2001 roku.

Innym ciekawym składem w lineupie imprezy jest Europe, bardzo silnie promowany przez organizatorów festiwalu. Można przypuszczać, że po wydaniu ostatniej płyty "War of Kings" (której recenzję z tego miejsca polecamy), Szwedzi będą jednym z headlinerów festiwalu.

To jednak nie wszystko. Do składu dołączy jeden polski zespół, który zostanie wyłoniony z krajowej edycji Wacken Metal Battle, która w tym roku odbędzie się w Bydgoskiej Estradzie 11 kwietnia. W tegorocznej edycji tego prestiżowego konkursu staną w szranki: Materia, Night Mistress, ThermiT, ToteM oraz Soundfear. Wacken Metal Battle to prestiżowy międzynarodowy konkurs dla zespołów odbywający się od 2004 roku. Jest on podzielony na kilka etapów.

Pierwszym z nich są finały krajowe (w 2015 odbędzie się on po raz ósmy również w Polsce). Zwycięzca rywalizacji w naszym kraju zmierzy się następnie w Ścisłym Finale, który odbędzie się podczas festiwalu Wacken Open Air 2015 w Niemczech, gdzie fundatorami nagród są między innymi Marshall, Washburn, Mapex, Sabian, Sure, Dean. Głównymi nagrodami w światowym finale W:M:B są również profesjonalny kontrakt płytowy oraz opieka dla zespołu przez organizatorów W:O:A.

W 2013 roku do atrakcji spod znaku "W:O:A" dołączyła kolejna impreza. Na wzór amerykańskiego "70.000 Tons of Metal" włodarze Wacken Open Air postanowili zorganizować "Full Metal Cruise" - czyli tygodniowy festiwal muzyczny na morskich falach! Statek biorący na swój pokład Metalowców, zabrał jeszcze kilkadziesiąt kapel i tony sprzętu, który rozłożony został na kilku pokładach (trzy sceny). Cała "impreza" zahaczyła o Hamburg (Niemcy), Southampton (Anglia), Le Havre (Francja), Amsterdam (Holandia). Tegoroczna (po ubiegłorocznej przerwie) edycja Full Metal Cruise odbędzie się w dniach 11-16 maja na trasie (Palma de Mallorca - Barcelona - Ibiza - Palma de Mallorca), a dotychczasowy skład zespołów wygląda następująco: Alestorm, Axxis, Bembers, Beyond The Black, Blaas Of Glory, Blaze, Doro, Dragonforce, Endstilie, Hammerfall, J.B.O., Onkel Tom, Mambo Kurt, Die Pressgëng, Russkaja, Saltatio Mortis, Sodom, StormWarrior, Svbway to Sally, Tankard, Uli Jon Roth.