VII Memoriał Ronniego Jamesa Dio

Koncerty
2020-01-27
VII Memoriał Ronniego Jamesa Dio

10 lat mija od śmierci jednego z najwybitniejszych wokalistów wszech czasów - Ronniego Jamesa Dio (Black Sabbath, Rainbow, Dio). Polscy muzycy uhonorują go serią koncertów memoriałowych. Start trasy, która zawita do 7 miast Polski już w maju.

Kim był Ronnie James Dio? Odpowiedź na to pytanie zna każdy szanujący się fan rocka i heavy metalu. Swoją przygodę z muzyką Ronnie zaczął co prawda od trąbki i basu, ale – na szczęście dla świata – szybko porzucił te instrumenty i zajął się śpiewem. Najpierw celował w prostym rock'n'rollowym repertuarze (Dio and The Prophets), by potem poczuć bluesa (Elf), nagrać legendarne albumy hardrockowe z założycielem Deep Purple, Ritchiem Blackmorem (w Rainbow) i w końcu wylądować za mikrofonem tytanów heavy metalu z Black Sabbath. To Ronnie wyśpiewywał takie ponadczasowe hymny, jak "Stargazer", "Heaven and Hell", a także – skomponowane w założonej przez siebie formacji DIO – "Holy Diver", czy "Rainbow in the Dark". Stał się inspiracją całych pokoleń muzyków - od tych, co dopiero zaczynają przygodę na scenie po starych wyjadaczy pokroju Metalliki, czy Iron Maiden.

Polscy muzycy, z inspiracji warszawskiego zespołu Scream Maker, już od 7 lat oddają hołd pamięci Ronniego w ramach trasy "King of Rock And Roll". "W tym roku oprócz największych hitów z jego repertuaru, wykonamy także te najcięższe i rzadziej grane przezeń live utwory z płyt takich, jak "Dehumanizer" (Black Sabbath), czy "Strange Highways" oraz "Angry Machines" (DIO)" - mówi Sebastian Stodolak, wokalista Scream Maker.

Obok Scream Maker do memoriałowej drużyny należą Kasia Bieńkowska i Mirek Skorupski (White Highway), Dawid Pięta (MadRise) oraz Norman Power (Another Pink Floyd), a także goście specjalni, których organizatorzy ujawnią w nadchodzących miesiącach.

14.05 Warszawa, Hybrydy
15.05 Cieszyn, Otwarty Klub Browaru Zamkowego Cieszyn
16.05 Chorzów, Leśniczówka Rock'n'Roll Cafe
22.05 Gdynia, Blues Club
23.05 Poznań, U Bazyla
29.05 Kraków, Garage Pub
30.05 Lublin, Klub Graffiti

Bilety dostępne online i - od marca - w klubach.

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym trasy.

Zdjęcie: Karolina Kiraga

Koncerty

VII Memoriał Ronniego Jamesa Dio - Warszawa

VII Memoriał Ronniego Jamesa Dio - Cieszyn

VII Memoriał Ronniego Jamesa Dio - Chorzów

VII Memoriał Ronniego Jamesa Dio - Gdynia

VII Memoriał Ronniego Jamesa Dio - Poznań

VII Memoriał Ronniego Jamesa Dio - Kraków

VII Memoriał Ronniego Jamesa Dio - Lublin