Różnice w schematach połączeń

Porady
2009-03-02

Do swojej gitary Cort X-11 dokupiłem pickup Seymour Duncan SH-10. Zauważyłem, że schematy połączeń podane na witrynach firm Cort i Seymour Duncan znacznie się od siebie różnią.

Każda firma produkująca przetworniki używa innych kolorów do oznaczania przewodów.

Polecam Ci zapoznanie się z artykułem z działu "Lutnik" w numerze 8/2008 "Gitarzysty". Opisałem tam oznaczenia najczęściej spotykanych przetworników i zasady lutowania.

Jeżeli zakupiłeś przetwornik Seymour Duncan, to nie sugeruj się schematami Corta. Są one zupełnie inne, jeżeli chodzi o kolory przewodów. Połączenie wewnątrz instrumentu, czyli pickup/ potencjometr/ gniazdo, jest typowe i nie zależy od rodzaju przetwornika. Cort X-11 posiada przełącznik 5-pozycyjny i dwa potencjometry (VOLUME, TONE). Typowy układ, więc i typowe lutowanie. Dobrze byłoby, abyś upewnił się co do typu przełącznika, jaki posiadasz. Jeżeli jest to typowy 5-pozycyjny switch, to schematy na stronie firmy Seymour Duncan powinny wszystko wyjaśnić.

Jest też opcja, że w Twoim instrumencie zamontowany jest killswitch lub megaswitch. Jeżeli tak jest, to musisz poszukać w Internecie schematu jego połączeń.

Jest też inna nieco prostsza metoda. Możesz opisać kolory i funkcje przewodów oryginalnego przetwornika Corta, przetransponować to na kolory Seymour Duncana i połączyć dokładnie tak samo, zmieniając kolory przewodów.

Krzysztof Roszko