Interfejs Behringera z programem Kristal Audio

Porady
2009-03-11

Mam interfejs Behringer UCG102 i chce go wykorzystać do nagrań. Do urządzenia dodany jest program Kristal Audio, z którym mam problem. Gdy nagram ścieżkę (np. podkład) i chce dograć solo, to albo słyszę tylko solo, albo tylko podkład...

Warunkiem powodzenia przy nagrywaniu w jakimkolwiek programie rejestrującym jest poprawna konfiguracja sterowników oraz zadbanie o prawidłowość fizycznych połączeń kablami.

Niestety, początkujący realizatorzy zbyt często obwiniają za niepowodzenia sprzęt. Programy do nagrywania stają się, co prawda, coraz bardziej przyjazne, jednak ciągle wymagają od użytkownika pewnej wiedzy i wstępnych zabiegów.

Musisz wiedzieć, że dołączona do Twojego interfejsu audio aplikacja Kristal Audio nie jest jedynym tego typu programem dostępnym za darmo, jednak skoro go już posiadasz, warto się z nim zapoznać. Po pierwsze należy zadbać o to, aby Twój interfejs pracował pod kontrolą sterowników ASIO. Jeśli Behringer UCG102 nie ma własnych (a ze specyfikacji producenta wynika, że ma), polecamy zainstalowanie uniwersalnych sterowników asio4all.

W głównym oknie programu Kristal Audio każdy ślad posiada pole na podanie wejścia, z którego będziemy korzystać. Domyślnie nie jest tam wybrane żadne wejście i w polu widoczny jest napis "not recording". Znaczy to, że ze śladem tym nie jest skojarzone żadne wejście. Jeśli zatem zainstalowałeś sterowniki ASIO, to wejścia w tym polu będą oznaczone symbolem ASIO. Wybierz je do nagrania i dokonaj rejestracji podkładu. W rzędzie przycisków na śladzie znajdziesz też przycisk CONNECT, który domyślnie jest wyłączony. Jeśli chcesz słyszeć zarejestrowany na danym śladzie materiał, musisz włączyć ten przycisk. Skoro wiec nagrałeś podkład, włącz CONNECT na śladzie z podkładem, następnie wybierz nowy ślad, aktywuj odpowiednie wejście i przystąp do nagrania kolejnego śladu, pamiętając o przycisku.

Krzysztof Roszko