Rozwiązywanie problemów z tłumieniem strun

Porady
2009-03-11

Kiedy gram skale, przy przejściu na kolejną strunę nie tłumię poprzedniej i wydaje ona delikatny przydźwięk. Początkowo myślałem, że to wina słabego sprzętu... Próbuje grać z prawą ręką na mostku, ale nadal mam spore problemy z tłumieniem strun.

Tłumienie strun nie jest domeną jedynie prawej reki. Tak naprawdę najlepsi gitarzyści potrafią grać czysto, nie kładąc jej na mostku. W swoich warsztatach "Funky" często poruszałem sprawę wytłumiania strun lewą ręką. Polega to na odpowiednim ustawianiu palców, tak aby ich wewnętrzna część tłumiła wyższe, a opuszka niższe struny. Do wytłumiania strun basowych bardzo przydaje się kciuk. Trzeba także zwracać uwagę na moment podnoszenia palca ze struny. Szczególnie jeśli dużo grasz techniką legato, możesz odruchowo wprawiać struny w ruch.

Spróbuj poćwiczyć podnoszenie palców ze strun bez tłumienia prawą ręką. Zaobserwuj, w jaki sposób to robisz, czy nie "zaciągasz" struny w dół lub w górę. Spróbuj także grać tak, aby dotykać sąsiednie struny, tłumiąc pochodzące z nich przydźwięki. Dopiero wtedy dołóż "wisienkę na torcie" w postaci tłumienia strun ręką na mostku. Sprawdź też, czy źródłem kłopotów nie jest zbyt duży gain przesteru. Mocne przesterowanie działa jak kompresor - gra się lżej, ale podbijane są wszystkie przydźwięki i nieczystości. Mniejszy przester sprawia, że gra się trochę trudniej, dużo zależy od ataku z tak zwanej "łapy", ale jednocześnie masz nad dźwiękami większą kontrole.

Krzysztof Inglik