Dobry start w nauce gry na gitarze

Porady
Dobry start w nauce gry na gitarze

Grać każdy może, jeden lepiej, drugi gorzej. Na początkowym etapie nauki gry na gitarze, nie obędzie się bez popełniania błędów. Wiele osób zasięga porad w Internecie bądź zapisuje się na kursy i szkolenia. Od czego rozpocząć muzyczną przygodę? Jakich zasad należy się trzymać, aby zauważyć pierwsze efekty?

Nie porywaj się z motyką na słońce

Zamiłowanie do gry na instrumencie często ma swoje źródło w chęci odtworzenia utworu ulubionego artysty. Każda motywacja jest dobra, jednak nie można zapominać o podstawach. W zasadzie początkujący powinni najpierw zapoznać się z gitarą oraz najważniejszymi chwytami. Kolejnym krokiem w rozwoju muzycznego hobby staje się zaznajomienie z bardziej złożonymi akordami wraz z praktycznym zastosowaniem ich w muzyce. Następny etap dotyczy nauki odczytywania zapisu tabulatur oraz nut. Często dla mniej zaawansowanych przewiduje się naukę improwizacji. Bez strojenia gitary trudno mówić o zgłębianiu dalszych muzycznych zagadnień. Dobrym pomysłem na początek jest nauka z filmików instruktażowych dostępnych w sieci. Jeśli nie wiesz, które są najlepsze, zwróć uwagę na pozycjonowanie. Wysokie wyniki w rankingu świadczą o wysokiej jakości treści, która znajduje się na stronie. Z nimi nauka gry na instrumencie z pewnością okaże się łatwiejsza.

Skoncentruj się na filarach

Na gruncie praktycznym warto skoncentrować się na trzech podstawowych działaniach:

  • Podstawa numer 1. Zagraj melodię i powoli wdrażaj następujące po sobie praktyki gitarowe.
  • Podstawa numer 2. Zaznajom się z akordami na otwartych strunach instrumentu, następnie zagraniu ich w postaci współbrzmienia oraz arpeggio.
  • Podstawa numer 3. Nie zapominaj o równoległym wykorzystaniu kostek i palców prawej ręki.

Każda pasja wymaga stopniowego rozwoju, choć pierwszych efektów można spodziewać się już po sześciu miesiącach od rozpoczęcia nauki na gitarze.

Sukces tkwi w szczegółach

W grze na gitarze ważna jest troska o szczegóły. Obserwacja wstępnej techniki jest niezbędna celem zniwelowania niepożądanych nawyków. Jeżeli nie skupisz się od samego początku na rytmice, prawidłowym ułożeniu palców czy kostek, możesz mieć problemy w dalszym rozwoju swojej kariery muzycznej.

Błędy, z którymi zmaga się początkujący muzyk

Jednym z częściej popełnianych błędów rozwijających się gitarzystów jest złe ustawienie prawej ręki w czasie szarpania strun. Pomimo że początkowo używanie wszystkich palców jest dość uciążliwe, to wpajanie właściwych praktyk staje się koniecznością. Warto zapamiętać prostą zasadę - część strun należy szarpać kciukiem, a za resztę odpowiadają palce: wskazujący, środkowy i serdeczny. To mała, jednak praktyczna rada, którą powinni kierować się początkujący muzycy.

[fot. materiały prasowe]