Ulepszanie starego instrumentu

Porady
2009-03-11

Parę miesięcy temu kupiłam zadbany 16-letni bas. Mimo to chciałabym go nieco ulepszyć, jednak nie wiem, jak się do tego zabrać...

Podstawowe pytanie, które zadałbym sobie w takim przypadku, to: czy jest potrzeba, aby go ulepszać, i co to w ogóle znaczy w przypadku 16- letniego instrumentu?

Jeżeli piszesz, że jest zadbany, to zakładam, iż jest też sprawny technicznie. Jeżeli osprzęt w nim zamontowany nie sprawia Ci problemów i pozwala na dobre użytkowanie basu, to ulepszanie go jest nieuzasadnione.

Natomiast jeżeli brzmienie instrumentu Cię nie zadowala, to w tej kwestii można pomyśleć o pewnych zmianach. Najprostszym rozwiązaniem, które możesz wykonać we własnym zakresie, jest wymiana przetworników na modele o lepszych parametrach. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w żadnym razie nie jest to gwarantem poprawy brzmienia instrumentu! Możesz liczyć na jego zmianę, ale nadziei na wielką poprawę raczej bym sobie nie robił. Radziłbym Ci bardziej skupić się na poprawie wygody gry i polepszeniu manualnego odbioru tego instrumentu.

Krzysztof Roszko