Wymiana przetworników w gitarze Epiphone

Porady
2009-02-27

Mam gitarę Epiphone i chcę wymienić w niej przetworniki. Czy jest możliwa zamiana na pickupy typu P-90 albo na przetwornik typu single-coil?

Przeróbka instrumentu, o której piszesz, jest oczywiście możliwa.  Nie jestem jednak przekonany, czy sam będziesz w stanie ją wykonać. Różnice w wymiarach wspomnianych typów przetworników są znaczące i przypuszczam, że będzie potrzebna przeróbka płytki maskującej. Obawiam się też, że nie obejdzie się bez frezowania korpusu.  P-90 ma wymiary ok. 86׳5-ł6mm, a typowy humbucker (nie licząc stopek montażowych)ma 70׳6-ł7mm. Należy pamiętać, że wymiary te nieznacznie różnią się między poszczególnymi modelami różnych firm. 

Można oczywiście rozebrać gitarę i sprawdzić, czy nowy przetwornik się zmieści, ale ja proponuję inne rozwiązanie.  Czytając Twoje pytanie, odniosłem wrażenie, że potrzebujesz brzmienia singla. 

Najprostszą drogą jest zamontowanie przetworników typu HB z możliwością rozpinania cewek. Będziesz miał na pokładzie typowe brzmienia HB oraz typowe brzmienia singla.  Nie przerabiając instrumentu, zamontuj dwa potencjometry typu push-pull, dzięki czemu będziesz miał pełną kontrolę nad brzmieniem. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość powrócenia do oryginalnego połączenia w każdej chwili.

Krzysztof Roszko