Sprzęt Carlosa Santany

Porady
2009-03-11

Jakiego wzmacniacza używa Carlos Santana? W jakim przedziale cenowym można kupić tak dobrze grający sprzęt?

Zestaw, jakiego używa Carlos Santana, wygląda mniej więcej tak: gitara PRS Santana, wzmacniacze Dumble Overdrive/ Reverb head, Mesa Boogie MarkI head i Fender Cyber Twin, paczki Marshall 4׹2", Brown 4׹2", a do tego efekty: Ibanez Tube Screamer oraz Mu-Tron Wah. Większość sprzętu na koncertach nagłaśniana jest mikrofonami Shure.

Pytanie, czy posiadając dokładnie taki sam sprzęt gitarowy, uzyskasz dokładnie takie samo brzmienie, jest powszechne i chyba najczęściej (poza kwestią - jaką gitarę wybrać) zadawane przez młodych gitarzystów. Nie wspominając o cenie sprzętu gitarowego, która często przekracza przeciętny budżet młodego artysty, to uzyskanie brzmienia dokładnie takiego, jak z płyt Santany lub innego równie wielkiego artysty, jest praktycznie... nieosiągalne.

Pierwszym i najważniejszym komponentem, który tworzy brzmienie, nie jest sprzęt gitarowy, lecz sam twórca. Dlatego kopiowanie Santany znajduje się raczej poza naszym zasięgiem. Jeśli zaś mowa o cenach takich wzmacniaczy i całego sprzętu gitarowego, to są to tematy trudne do określenia, ponieważ często firmy, które sponsorują wielkich instrumentalistów, modyfikują fabryczny sprzęt, dostosowując go do potrzeb swojego geniusza, a tak zmodyfikowany wzmacniacz jest po prostu nieosiągalny.

Krzysztof Roszko