Sposoby kostkowania

Porady
2009-03-11

Ostatnio zauważyłem, że gram kostką w odmienny sposób niż inni. Struny zaczepiam od dołu, kiedy wszyscy moi koledzy uderzają w dół. Czy mam się teraz oduczyć kostkowania od dołu?

Osobiście radziłbym przerzucić się na standardowy sposób kostkowania, i to jak najszybciej - o ile się na taki krok zdecydujesz. Kostkowanie w dół ma długą tradycje i większość gitarzystów gra w ten sposób. Nie bez przyczyny, ponieważ uderzenie w dół jest intuicyjnie traktowane jako mocniejsze i lepiej wyczuwalne. Stanowi idealny fundament do kostkowania obustronnego. Grając inaczej, narażasz się na utrudnienia i komplikacje wykonawcze. Trudniej Ci będzie uczyć się utworów granych w tradycyjny sposób.

Oczywiście możesz spotkać na swojej drodze ekscentryka, który uzna Twój sposób kostkowania za zaletę. Powie Ci, że w gruncie rzeczy nie ma nic złego w kostkowaniu od dołu, a nawet stwierdzi, że to oryginalny element wyróżniający Cię z rzeszy zwykłych gitarzystów. Zachęci, że być może taki sposób kostkowania da Ci własne, niepowtarzalne brzmienie, a także indywidualny charakter kompozycji. Wiadomo przecież, że technika gry znacząco wpływa na proces twórczy. Może i tak być, wszystko zależy od punktu widzenia i świadomości własnych potrzeb oraz oczekiwań.

Ja jednak obstawałbym przy tym, co napisałem już w pierwszym zdaniu - naucz się kostkować w sposób standardowy.

Krzysztof Inglik