Wymiana stałego mostka na tremolo

Porady
2009-03-11

Czy w gitarze elektrycznej ze stałym mostkiem można założyć mostek tremolo, np. typu Floyd Rose? Czym różni się tremolo od Floyd Rose’a? Gitara kosztowała mnie 2.000 złotych. Które rozwiązanie jest lepsze? Jakie będą koszty takiej operacji?

Sprawa przeróbek mostków stałych na ruchome wiąże się ściśle z konstrukcją samej gitary i osprzętu, jaki ona posiada. Jeżeli instrument posiada płaski mostek, a gryf zamontowany jest w prostej linii do korpusu, wówczas w takiej gitarze można umieścić most tremolo (przerabiając korpus) lub Floyd Rose (przerabiając korpus i zerowy próg w gryfie). Jeżeli chodzi o konstrukcje tremolo, jest to dość prosta i niedroga przeróbka. Przy doborze samego mostu należy kierować się grubością korpusu i rozstawem strun w konstrukcji oryginalnej. Sztabka mostka tremolo nie może być większa niż grubość korpusu, a rozstaw kostek nie może pozwalać na spadanie strun z progów. Koszt samej przeróbki bez lakierowania oscyluje w granicach 200-400 złotych.

Zamontowanie mostka typu Floyd Rose to taka sama praca jak przy moście tremolo. Zasada montażu jest właściwie identyczna, a różnica jest jedynie w większym obszarze frezowania od strony płyty wierzchniej gitary. Dodatkową przeróbką, lecz nie zawsze możliwą, jest zamontowanie na progu zerowym blokady strun. W tym przypadku koszt całości nie powinien przekroczyć 500 złotych. Przy konstrukcjach z mostem tune-o-matic, gdzie gryf jest wklejany bądź wkręcany pod kątem, mostek tremolo i Floyd Rose niestety nie zdadzą egzaminu. Biegnące zbyt wysoko nad korpusem struny uniemożliwią ich zamontowanie. Chcąc uzyskać efekt tremolo, należy zastosować mostek typu Bigsby.

Czym różni się zwykły mostek tremolo od Floyd Rose? W gruncie rzeczy zasada działania jest taka sama, tzn.ramieniem mostka napina się lub luzuje wszystkie struny. Różnica jest natomiast w zakresie możliwości każdego z nich. Tremolo jest w stanie mocno opuścić strój gitary, natomiast zakres ruchu w górę jest ograniczony bądź zerowy. Most FR wolny jest od takich ograniczeń i działa znacznie bardziej lekko. Co do porady odnośnie użycia mostka, to niestety nie wiem, jaką gitarę posiadasz, więc nie jestem w stanie Ci niczego doradzić...

Krzysztof Roszko