Wymiana siodełka na system rolkowy

Porady
2009-03-11

Czy wymieniając stare siodełko na konstrukcję rolkową, nie zmieni się przypadkiem akcja strun? I czy wycinając w gryfie nieco materiału na to siodełko, nie popsuje wiosła?

Taka przeróbka jest możliwa, choć niestety nie w każdej gitarze. Siodełko rolkowe ma swoje stałe wymiary, jak szerokość i wysokość, i musi być wpasowane w gitarę, a nie odwrotnie. Standardowe siodełko gitarowe można docinać, szlifować, zmniejszać i dopasowywać według potrzeb bez przerabiania instrumentu.

Siodełko rolkowe ze względu na swoją ruchomą konstrukcje nie może być już przerabiane. Jeżeli podstrunnica jest węższa lub szersza od siodełka rolkowego, wówczas taka przeróbka po prostu nie ma sensu. Gdy szerokość jest zgodna, należy sprawdzić, czy oryginalny frez pod stare siodełko nie jest niższy niż wysokość siodełka rolkowego. Jedyne pole manewru na taką przeróbkę to przerabianie gitary, a nie siodełka. Często wymiary się nie zgadzają, co w zasadzie uniemożliwia taką zamianę. Nie polecam przerabiania tego na własną rękę i sugeruje, abyś - nawet jeżeli w instrumencie będzie taka możliwość - zlecił to lutnikowi

Krzysztof Roszko