Jaka grubość strun jest odpowiednia dla początkujących?

Porady

Dopiero zaczynam się uczyć grać na gitarze elektrycznej i znajomy poradził mi, abym zmienił struny na grubsze. Jaka grubość strun jest odpowiednia dla początkujących?

W zasadzie każdy rodzaj i grubość strun są dobre dla początkujących, o ile gitara jest odpowiednio ustawiona i wyregulowana. Osobiście polecałbym zastosowanie strun, które często oznacza się słowem "regular". Regularny komplet to grubości od .010" do .046". Powiedziałbym nawet, że jest to złoty środek, z którego zawsze można zejść niżej lub wspiąć się wyżej. Struny takie nie są zbyt miękkie, jak na przykład "dziewiątki" (o "ósemkach" nie wspominając), co często jest przyczyną kłopotów ze strojem. Początkujący gitarzyści nie mają bowiem jeszcze pełnej kontroli nad siłą, z jaką stawiają poszczególne palce na strunach. "Dziesiątki" nie są także nadmiernie twarde, co przy średniej akcji może męczyć rękę oraz utrudniać opanowanie podciągnięć i wibrato ze względu na słabe opuszki. Oczywiście mówimy tutaj o standardowym stroju instrumentu.

Jeśli ktoś zamierza zacząć od razu od stroju obniżonego, to powinien założyć odpowiednio grubsze struny, które zrównoważą mniejszą siłę naciągu. Przykładowo, jeśli młody fan zespołu Behemoth zamierza grać wyłącznie w stroju C#, to rozsądnym setem będzie .011-.052" - górne struny będą w miarę elastyczne, a dolne zapewnią odpowiednie oparcie dla kostki wykonującej szybkie tremolo. Jeśli jednak grasz w stroju standardowym, to polecam set .010-.046" przynajmniej do czasu, kiedy sam będziesz w stanie zdecydować, czego chcesz i co jest dla Ciebie najlepsze.

Krzysztof Inglik