Czy za 600 zł można kupić dobrą gitarę akustyczną?

Porady
2010-02-08

Mam problem związany z wyborem gitary. Dysponuję budżetem ok. 600 zł. Czy za te pieniądze można kupić w miarę dobrą gitarę akustyczną? Przyszły mistrz gitary ;)

Idąc do sklepu muzycznego i wybierając instrument w cenie do 600 zł, zwróć uwagę na to, czy jego wygląd i brzmienie Ci odpowiada. Jeżeli tak, to zażądaj od sprzedawcy, aby właśnie ten model wyregulował i przygotował do gry. Większość lepszych sklepów współpracuje z lutnikami, którzy są w stanie taką regulację wykonać. Poprawnie ustawiona gitara daje więcej radości z gry i pozwala na lepszy rozwój muzyczny. Jako klient masz prawo zakupić (czy to w kwocie 500 czy 10.000 zł) instrument gotowy do gry, strojący i wygodny w użytkowaniu. Zakup instrumentu jest to pierwszy etap na drodze - jak sam piszesz - do osiągnięcia mistrzostwa w tej dziedzinie i jeśli zostanie źle rozegrany, może zrobić z Ciebie na przykład pianistę! A tego chyba nikt by z nas nie chciał.

Ważne jest, aby przy zakupie gitary być asertywnym i nie nabierać się na niestworzone opowieści sprzedawców o "warunkach" zakupu i współpracy z firmami. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedniej gitary w sklepie, każ ją sobie sprowadzić. Pamiętaj też o obowiązującym prawie, które głosi, że w ciągu 10 dni masz prawo do zwrotu towaru bez podania przyczyn. Mając taką świadomość, nie zadowalaj się pierwszym lepszym akustykiem w pierwszym lepszym sklepie muzycznym, tylko zadaj sobie trochę trudu w celu znalezienia odpowiedniej gitary. Zobaczysz, że napis na główce nie jest ważny, ponieważ każdy instrument jest inny.

Krzysztof Roszko