Jak wybrać dobry podręcznik do nauki gry na gitarze?

Porady
2010-02-08

Na rynku jest obecnie bardzo dużo szkółek, podręczników, nut... Jak z tego morza materiałów wybrać coś, co jest naprawdę dobre i warte uwagi?

Dożyliśmy pięknych czasów. Kiedyś wyławiało się każdy artykuł i każdą lekcję jak perełki z oceanu. Dziś mamy taką masę materiałów edukacyjnych "dobrych i wartych uwagi", że ludzie po prostu się w nich gubią. Do tego dochodzi Internet, który jest swego rodzaju śmietniskiem (bo nie chcę tu użyć określenia Hyde Park) przyjmującym na swe łono każdy tekst, każde zdjęcie i każdy film niezależnie od ich wartości merytorycznej.

Jednakże to nie w wyborze szkółki czy podręcznika leży klucz do sukcesu. Warunkiem sprawiającym, że dana publikacja jest użyteczna, jest Twoja wytrwałość i konsekwencja. Prawdziwym problemem jest bowiem to, że przy tak dużej ilości informacji, jaką nam serwuje świat współczesny, ludzie poświęcają rzeczom zbyt mało uwagi. Zapoznają się powierzchownie, sięgają po coś innego i zapominają - skaczą z kwiatka na kwiatek.

Wybierz więc publikację lubianego autora/ muzyka i zapomnij o całej reszcie. Przynajmniej na jakiś czas. Postaraj się przerobić sumiennie strona po stronie, opanuj każdą nutę i zapamiętaj najważniejsze informacje z części opisowej. Nie śpiesz się. Po jakimś okresie codziennej nauki (przykładowo raz na tydzień) nie bierz na warsztat niczego nowego, tylko zrób powtórkę z opanowanego wcześniej materiału. Zapewniam, że to właśnie Twoje podejście i Twoja strategia działania uczynią z książki lub szkółki rzecz wartościową, wartą uwagi, a co najważniejsze - skuteczną.

Krzysztof Inglik