Jaką kupić gitarę elektryczną?

Porady
2009-02-26

Czy warto zainteresować się gitarą OLP John Petrucci? Znajomy z salonu muzycznego odradził mi ją, mówiąc, że to przepaść w porównaniu do Music Man. Czy istnieją jakieś inne firmy produkujące ten model?

Osobiście nigdy nie oceniam instrumentu po napisie na główce.  Duże firmy potrafią doskonale zareklamować swoje produkty, jednak nie zawsze spoty reklamowe są zgodne z rzeczywistością.

Cała problematyka brzmienia gitary zawiera się w prostym stwierdzeniu, które przytaczam zawsze, gdy otrzymuję takie pytanie: każda gitara zrobiona z drewna to jedna wielka indywidualność.

Wśród wielkich modeli można napotkać zwykłe brzmieniowe buble, a zdarza się, że wśród modeli tańszych znajdziemy prawdziwe perełki. Czy model gitary OLP John Petrucci może się równać z oryginalnym MM? Raczej nie, ale zakładając do modelu OLP John Petrucci takie same przetworniki, w jakie wyposażony jest MM, możesz stwierdzić, że przepaść, o której mówią Twoi znajomi ze sklepów muzycznych, znacznie się zmniejszy. 

Z ocenami produkcji też byłbym ostrożniejszy. Bardzo często się bowiem zdarza że testowana jest gitara niewyregulowana i na tej podstawie wystawia się opinię negatywną. Jeżeli interesuje Cię dokładnie taki model, o którym piszesz, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś go zamówił u lutnika.

W Polsce jest wielu lutników, którzy produkują instrumenty i z pewnością większość z nich jest w stanie wykonać ten model w atrakcyjnej cenie i w bardzo dobrej jakości.

Krzysztof Roszko