Zakup gitary typu Les Paul

Porady
2009-02-26

Jeśli chcę kupić gitarę typu Les Paul, to czy lepiej wybrać jakąś podróbkę firmy Dimavery, Sounder i wymienić przetworniki, czy nabyć instrument Silvertone Session Master Pro albo Epiphone Les Paul Standard. Chodzi o to, żeby cena nie była wyższa niż tysiąc złotych.

Wprawne operowanie nazwami instrumentów niczego tu nie zmieni. Wymieniasz zaledwie trzech producentów na setki dostępnych na rynku. Jeżeli dysponujesz tysiącem złotych, to proponuję skupić się na instrumentach używanych . To jest gwarantem, że zakup będzie jakościowo lepszy niż w przypadku wykorzystania takiej kwoty na zakup w sklepie.

Podstawowym jednak aspektem jest zakup gitary bez wady. Jeżeli sam nie czujesz się na siłach, poproś kogoś, komu ten temat nie jest obcy. Co do zmiany przetworników w gitarach tańszych ma to rzeczywiście sens. Jednakże muszą być spełnione pewne warunki, takie jak na przykład: wzmacniacz, którego używasz i który musi być na tyle dobrej jakości, aby zmiana pickupów była dla niego do odróżnienia.

Pamiętaj też, że mocniejszy przetwornik gitarowy wcale nie musi być od razu lepszy. Przetwornik gitarowy należy traktować raczej indywidualnie, tak samo jak gitarę. Niestety dość często się zdarza, że kilka egzemplarzy gitary tego samego modelu brzmi inaczej, a co za tym idzie na plan pierwszy po raz kolejny wysuwają się indywidualne możliwości sprzętu. Oznacza to, że każdy test należy wykonać samodzielnie (choćby słuchowo) i ocenić, czy jest to dokładnie to, czego w danym momencie potrzebujemy. Zachęcam, aby nie sugerować się marką lub modelem w stopniu przeważającym.

Tobie mogę poradzić dokładnie to samo, co innym muzykom z podobnymi dylematami: sprawdź każdy z modeli gitar typu Les Paul, które Cię interesują, i wyłoń ten jedyny, najlepiej dostosowany do Twojej ręki i Twojego ucha.

Krzysztof Roszko