Moja gitara dość szybko traci strój

Porady

Moja gitara dość szybko traci strój, dlatego jestem ciekawa, czy mogę coś na to poradzić. Oprócz tego chciałabym również obniżyć akcję strun. Jak to zrobić?

Jeżeli gitara traci strój, to wskazuje to albo na stare czy słabe struny, albo na klucze lub źle nawinięte na nie struny, które puszczają. Jeśli gitara ma pełną regulację wysokości, to nie będzie problemu z obniżeniem akcji.

Zanim jednak zaczniesz opuszczać struny na moście, to sprawdź, czy gryf jest prosty. Jeżeli gryf wygięty jest w stronę strun, wówczas akcja jest znacznie podniesiona. Nie należy jej opuszczać na moście, bo gitara zacznie brzęczeć. Jeżeli wyprostujesz gryf, to sprawdź wysokość strun na siodełku. Powinna być taka jak wysokość struny granej na każdym progu. Jeżeli jest za wysoko, to powinnaś oddać instrument do lutnika, który wykona taką pracę.

Po tych wszystkich zabiegach będziesz mogła opuścić struny na moście. Każda struna ma swoje siodełko i dwie śruby trzymające. Opuszcza się je kluczem sześciokątnym, który powinien być dołączony do gitary przy zakupie.

 Krzysztof Roszko