Chciałbym kupić gitarę w przedziale cenowym 1 500-2 200 zł

Porady
2006-05-29

Chciałbym prosić o opinie na temat kilku gitar i wskazanie jednej z nich jako atrakcyjnej cenowo: PRS SE Custom, Epiphone Les Paul (Custom lub Standard), Ibanez (dowolny model). Chciałbym kupić gitarę w przedziale cenowym 1 500-2 200 zł.

Gitary, które wymieniłeś i o których opinie prosisz, różnią się od siebie w dużym stopniu. Podstawowym pytaniem jest to, jakie masz osobiste preferencje muzyczne. I to właśnie na ich podstawie należy dobrać instrument, który spełni Twoje oczekiwania. PRS serii SE niewiele ma wspólnego z jakością i magią instrumentów produkowanych w USA. Jest to tania alternatywa dla miłośników stylu, kształtu i uroku, jakie PRS zbudował na przełomie lat istnienia na rynku. Jakość tych gitar można zakwalifikować jako dobrą w średnim przedziale rynku. Plusem przemawiającym na korzyść tej serii jest stosunkowo dobrze utrzymana powtarzalność każdego modelu: podobne brzmienie i podobna jakość. Jest to niewątpliwy atut przy zakupie gitary na odległość, gdyż oszczędzi to nam przykrych rozczarowań w doznaniach brzmieniowych, co często zdarza się przy zakupach modeli innych firm.

Epiphone Les Paul - zdecydowanie polecam serię Custom. Dobrze brzmiący model, bogato zdobiony, który w dobrym stanie może być nawet lokatą kapitału. Oczywiście nie jest to klasa Gibsona (głównie przez napis na główce), ale niektóre modele z jakimi się zetknąłem nie odbiegały jakością brzmienia od wyższych modeli amerykańskiej legendy. Jednym słowem, jeżeli gitarzysta potrafi znieść mniej rodowite pochodzenie swego instrumentu, który w klasie brzmienia klasyfikuje się bardzo wysoko, to Epiphone jest dobrym rozwiązaniem. Wiąże się to zarówno z zagadnieniem jakości i finansów. Jak wcześniej wspomniałem, gitary te jako nieliczne w tym przedziale cenowym utrzymują swoją wartość.

Trzeci faworyt - Ibanez, który w swojej ofercie posiada wszystkie modele, rodzaje i spełnia każde wymaganie rynku, jest w stanie zaproponować instrument każdemu - niezależnie od stanu posiadania, potrzeb i wymagań. W ofercie tego giganta przemysłu muzycznego z pewnością będzie najwięcej modeli i będą one najbardziej zróżnicowane w przedziale cenowym, o którym piszesz. Co do sugestii dotyczących innych firm - jest wiele modeli godnych polecenia. Można śmiało powiedzieć, że jest ich zbyt wiele, aby w kilku zdaniach określić jaką gitarę warto kupić. Odpowiedz sobie na pytania: Jaka muzyka Cię interesuje? Jakimi technikami chcesz się posługiwać i w jakim kierunku zamierzasz rozwijać swoją pasję? To będzie bardzo dobre wyjście na poszukiwanie odpowiedniego instrumentu.

Krzysztof Roszko