Karta muzyczna do programów typu Guitar Rig

Porady
2006-04-29

Proszę o poradę w sprawie wyboru karty muzycznej na tyle dobrej, żeby można było pograć elektrykiem na programach typu Guitar Rig.

Zacznijmy od tego, że oprócz karty muzycznej potrzebujesz komputera z WinXP SP2, procesorem Pentium/Athlon 1.4GHz lub wyższym i minimum 512MB RAM. Producent podaje mniejsze wymagania minimalne, ale jeśli wszystko ma dobrze działać, to wiadomo - im droższy komputer, tym lepiej. Gitarę podłączyć można do Guitar Rig na dwa sposoby.

Pierwszy z nich to podłączenie gitary do wejścia IN specjalnego Rig Kontrol (który stanowi tu interfejs audio). Wtedy zintegrowany przedwzmacniacz podnosi sygnał do odpowiedniego poziomu. Wyjścia OUT kontrolera wpinasz do wejścia stereo IN karty muzycznej. Druga metoda to wpięcie gitary bezpośrednio w kartę muzyczną (jeśli nie masz lub nie chcesz używać kontrolera). W tym wypadku potrzebujesz jednak karty z przedwzmacniaczem na wejściu IN lub jakiegoś osobnego przedwzmacniacza, który wepniesz pomiędzy gitarę a kartę muzyczną. Jaka karta muzyczna? Skoro, jak piszesz, nie potrzebujesz jakiejś cudownej jakości, to może to być jakakolwiek karta muzyczna, do której można wpiąć sygnał z zewnątrz. Możesz nawet upolować używaną, starszą kartę muzyczną, wtedy będzie taniej. Ważne, żeby miała funkcję full-duplex, jeśli chcesz na przykład nagrywać partię gitary solowej, jednocześnie odsłuchując nagrany wcześniej podkład. Karta muzyczna jest odpowiedzialna za jakość dźwięku, który jest przetwarzany z analogowego na cyfrowy (przetwornik AD karty), obrabiany przez program komputerowy (Guitar Rig), a następnie przetwarzany z powrotem na analogowy (przetwornik DA karty) i wysyłany kablem do głośników lub słuchawek. Z założenia więc powinna to być w miarę dobra karta, która ma szybkie sterowniki ASIO 2.0 lub Core Audio (maksymalnie 3-6ms opóźnienia) oraz przynajmniej dwa analogowe wejścia. Jeśli jakość ma być dobra, to polecam karty takie jak MAYA 44 czy Juli@. Możesz spróbować upolować używaną kartę Delta Audiophile 2496.

Z drugiej strony za podobne pieniądze można już kupić interfejs TonePort lub GuitarPort firmy Line6, który niejako z definicji przeznaczony jest dla gitary. Powinieneś samodzielnie rozważyć, do czego ten sprzęt ma Ci służyć, czego potrzebujesz, jakiej jakości oczekujesz, ile pieniędzy możesz wydać. Jako że nie znam Twojej sytuacji, trudno jest mi cokolwiek konkretnie doradzić. Mam nadzieję, że powyższe naświetlenie tematu okaże się pomocne.

Krzysztof Inglik