Jak ćwiczyć, żeby się cały czas rozwijać?

Porady
2006-03-29

Jak ćwiczyć, żeby się cały czas rozwijać? Czasami mam wrażenie, że pomimo włożonego wysiłku, moje umiejętności stoją w miejscu...

Tak naprawdę liczy się nie to, jak wiele czasu i wysiłku włożysz w ćwiczenia, ale jaka jest ich jakość. Tak jak we właściwym odżywianiu się ważne jest, CO jesz, tak w uczeniu się gry na instrumencie ważne jest, JAK i CO ćwiczysz. Zawsze kiedy masz coś zrobić, usiądź i pomyśl: "Po co to robię? Jaki cel ma to ćwiczenie? CO właściwie chcę wyćwiczyć?". Młody gitarzysta może postawić sobie na przykład taki cel: "Grać tak szybko, jak Paul Gilbert". Czy jest to cel wystarczająco precyzyjny, aby być osiągalnym? Z pewnością nie. Natomiast: "Ćwiczyć 15 minut dziennie kostkowanie wewnętrzne pomiędzy strunami" - to cel dość precyzyjny, bo skupia się na jakimś bieżącym problemie, a nie na odległej przyszłości.

Jeśli twój umysł będzie stale myślami w przyszłości, w sferze marzeń, to w teraźniejszości nic nie zdziałasz... Zadaj sobie następne pytanie - JAK? Jak pokonać problem? Musisz wyizolować ten jeden jedyny element z całej techniki, tak jak kulturyści izolują do ćwiczeń pojedyncze mięśnie. Wtedy 100% Twojej energii, sił, uwagi, koncentracji i zaangażowania zainwestowane zostanie w osiągnięcie celu. Tak więc zanim zaczniesz ćwiczyć, przemyśl swoją strategię według następujących punktów: 1. obserwacja problemu, 2. analiza problemu, 3. opracowanie rozwiązania problemu, 4. wprowadzenie rozwiązania w życie (trening), 5. ocena rezultatów (obserwacja i ewentualny powrót do p. 2).

Z ćwiczeniem jest tak, jak ze strzelaniem. Najpierw powinno być "przygotuj się", potem "wyceluj" i dopiero "strzelaj". Niestety, często ludzie najpierw strzelają na oślep, a potem dopiero patrzą, w co trafili. Opłakany skutek takiego postępowania można przewidzieć.

Krzysztof Inglik