Co to jest circle picking? Jaka technika kostkowania jest najlepsza?

Porady

Czytając o różnych sposobach kostkowania, natrafiłem na termin, którego nie rozumiem. Co to jest circle picking? Jaka technika kostkowania jest najlepsza?

Jaka technika kostkowania jest najlepsza to pytanie, na które możesz sobie odpowiedzieć jedynie sam. Oczywiście każdy chętnie Ci doradzi, jaka gitara jest najlepsza, jaki posiłek jest najsmaczniejszy i jaka kobieta najpiękniejsza. Jednakże każda taka rada w domyśle poprzedzona jest słowami: "według mnie..." czy "dla mnie..." i przez to nie jest gotowym rozwiązaniem dla Ciebie. Ty sam musisz dojść do tego, jaka technika jest najskuteczniejsza dla Twojego organizmu, a dokonasz tego nie inaczej jak poprzez próby i eksperymenty.

Jeśli chodzi o circle picking, to jest to sposób kostkowania, w którym piórko poruszane jest końcówkami palców. Nie jest osadzone na sztywno i przesuwane jedynie z nadgarstka. Nie jest to również kreślenie kostką kółeczek, jak sugerowałaby nazwa. Niektórzy, jak Al Di Meola, uważają to za błąd, chociaż przyznają się do sporadycznego stosowania tej techniki. Inni twierdzą, że jest to naturalny ruch la naszych palców, tak jak podczas pisania długopisem. Podobno dzięki circle picking uzyskać można prędkość, której nie da się już przekroczyć. Tak jak nie można szybciej i bardziej precyzyjnie pisać, ruszając długopisem jedynie z poziomu nadgarstka. Bez względu na wszystko, nie przywiązywałbym do tego zbyt dużej wagi. Jeśli spojrzeć na ten ocean wspaniałych muzyków i gitarzystów, jedno staje się jasne - świetną muzykę gra się na milion różnych sposobów i każdy z nich jest jednakowo dobry.

Krzysztof Inglik