Grubość strun a długość wybrzmiewania

Porady

Mam gitarę z mostkiem typu Floyd Rose, który jest zablokowany przez lutnika. Po zmianie strun z "dziewiątek" na "dziesiątki" dźwięki grane powyżej X pozycji a strunie G3 szybko mi wybrzmiewają. Czy to kwestia zmiany strun na grubsze?

Niewątpliwie grubsze struny poprzez swoją masę własną są w stanie wydłużyć wybrzmiewanie. Jednak przy zmianie kompletu z .009" na .010" nie przypisywałbym tej zasługi w całości strunom. Po założeniu kompletu grubszego zwiększyły się naprężenia gryfu i najprawdopodobniej powiększył się relief. Spowodowało to lekkie uniesienie strun nad progami. Nie jest tajemnicą, że struny wiszące wysoko nad progami nie są narażone na uderzenie o progi, przez co ich dźwięk jest dłuższy. Niczym nie tłumiona struna brzmi klarowniej i posiada więcej mocy brzmieniowej. Może to być jedną z przyczyn faktu, który powyżej opisujesz. Przyznam się jednak, że nie do końca rozumiem, co znaczy "szybko mi wybrzmiewają", dlatego trudno jest precyzyjnie wyjaśnić opisywane przez Ciebie zjawisko.

Co do blokady mostka typu Floyd Rose to owszem, poprawnie wykonana blokada może wydłużyć wybrzmiewanie strun i poprawić ogólne brzmienie instrumentu. Jeżeli nie korzystasz z mostka ruchomego, to polecam zakupić gitarę z mostem stałym. Lepsze brzmienie instrumentu uzyskasz bez przeróbek.

Krzysztof Roszko