Siła w palcach u rąk a granie na gitarze.

Porady
2009-02-26

Mam mało siły w palcach lewej ręki, która się przez to szybko męczy. Kolega doradził kupno gitary basowej i ćwiczenie na niej. Czy to dobry pomysł?

Pomysł jest świetny, bo im więcej znasz instrumentów, tym lepiej. Znajomość basu wyjdzie Ci tylko na dobre. Niemniej mam wątpliwości, czy wyłącznie w celu chęci uzyskania siły w palcach trzeba od razu kupować gitarę basową. Uwierz mi, Twoje palce będą silne, jeśli będziesz systematycznie ćwiczył. To w zupełności wystarczy. Słabe palce są skutkiem zaniedbywania ćwiczeń ich nieregularności. Jeśli koniecznie chcesz dokonać jakiegoś zakupu, to niech to będą struny o rozmiar grubsze.

Zrób sobie taki eksperyment na miesiąc lub dwa, a potem wróć do swojego standardowego kompletu. Zaręczam, że gitara wyda Ci się dużo łatwiejsza w grze.

Co do samych ćwiczeń, to spróbuj grać popularne chromatyczne wprawki, które trenują wszystkie cztery palce. Wyizoluj najsłabsze (zwykle trzeci i czwarty palec) i graj ćwiczenia tylko nimi zarówno horyzontalnie(wzdłuż jednej struny w górę i w dół), jaki wertykalnie (na kolejnych strunach w jednej pozycji na gryfie).

Kolejnym dobrym ćwiczeniem jest granie legatowego tremola pomiędzy parami palców:1-2, 2-3, 3-4, 1-3, 2-4 i wreszcie 1-4. Wybierz sobie jakąś parę, konkretną strunę oraz miejsce na gryfie i ćwicz przez minutę, nie przerywając. Trening wszystkich kombinacji zajmie Ci tylko sześć minut.

Oprócz ćwiczeń solowych skup się również na akordach. Szczególnie na tych z barre i wykorzystujących trudne opalcowania. Wybierz dwa z nich i graj je na zmianę - to działa na palce jak podnoszenie ciężarków na siłowni. Tak naprawdę możliwości i wariantów ćwiczeń jest wiele.

Ważne jest to, co napisałem już wcześniej: systematyczne ćwiczenie na instrumencie. Tylko wtedy Twoje ręce będą przyzwyczajone do tej czynności i z pewnością nie odczujesz braku siły w palcach.

Krzysztof Inglik