Smyczek i struny od skrzypiec a gitara elektryczna

Porady
2009-02-26

Czy da się założyć do gitary struny od skrzypiec i wiolonczeli? A jeśli tak, to czym one się różnią? Jaki smyczek kupić do gitary?

Sugeruję, abyś nie eksperymentował w tym kierunku z gitarą elektryczną. Co prawda instrument ten ma struny tak samo jak skrzypce i wiolonczela, ale nie znaczy to jednak, że ich podzespoły są ze sobą kompatybilne. Wręcz przeciwnie. Rodzaj materiału użytego do budowy strun stosowanych w instrumentach klasycznych dyskwalifikuje je w dziale gitar elektrycznych.

Należy też wspomnieć, że w pojedynczym komplecie będzie brakowało dwóch strun. Wymianę taką z pewnością da się wykonać i zawsze jakiś dźwięk można wydobyć. Jeżeli masz potrzebę przeprowadzenia takiego eksperymentu, to droga jest otwarta, ja jednak tego nie popieram.

Co do smyczka to zagrać na gitarze elektrycznej drobną wstawkę w stylu Jimmy’ego Page’a możesz zawsze, ale budować technikę gry na takim duecie to niestety pomyłka.

Jeżeli poświęcisz chwilę czasu na zapoznanie się z techniczną stroną swego pomysłu, zauważysz różnice w sposobie położenia strun na mostku (podstawek) między instrumentami klasycznymi a gitarą. Wówczas zadaj sobie ponownie to samo pytanie i spróbuj odpowiedzieć na nie sam.

Krzysztof Inglik