Menzura i jej długość

Porady

Zauważyłem, że w gitarach typu Stratocaster menzura wynosi 25,5" a w Les Paulach 24,75". Na czym polega ta różnica i czy ona przekłada się na wygodę gry?

Menzura i jej długość jest bardzo istotna w brzmieniu, wygodzie gry i w samym odbiorze instrumentu. Długość menzury jest wynikiem wieloletniego doświadczenia wielkich firm działających w branży muzycznej. Obecnie podstawowe menzury gitarowe to 25,5" (Fender), 25" (PRS) i 24,75" (Gibson). Cała gitarowa elita oscyluje w tych właśnie wymiarach, co nie znaczy, że nie zdarzają się też inne. Obecnie coraz większe uznanie zdobywają gitary barytonowe o zwiększonej menzurze, np. 666mm. Owocuje to bardziej sprężystym naciągiem strun w stroju standardowym.

Jeżeli rozpatrzymy wygodę gry pod kątem wymiaru menzury, to można przyjąć proste założenie - im dłuższa menzura, tym odległości między progami są większe, a tym samym lewa ręka musi wykonywać obszerniejsze ruchy. Powiększona menzura sprzyja też niestandardowym strojom gitary. Strój D czy C manualnie jest bardziej sprężysty i nie sprawia wrażenia zbyt luźnych strun, tak jak w przypadku krótszych menzur.

Krzysztof Roszko