Jaki przester wybrac?

Porady
2009-04-06

Zastanawiam się nad kupnem przesteru i nie wiem, na który mam się zdecydować. Biorę pod uwagę efekty: DigiTech Metal Master, Boss MT-2, Boss Metal Core i EHX Metal Muff. Obracam się w klimatach typu Slayer, Metallica, Iron Maiden, Pantera i Trivium.

Osobiście bardzo sobie cenię produkty Bossa, ponieważ sprawdzają się zarówno w warunkach scenicznych, jak i studyjnych. Firma ta oferuje brzmienia praktycznie dla każdego rodzaju muzyki i dla każdego gitarzysty. Kiedyś byłem użytkownikiem Bossa MT-2 Metal Zone i muszę powiedzieć, że była to jedna z najlepszych maszynek produkujących ciężkie brzmienia. Oczywiście sam przester nie stworzy dźwięku, bowiem pozostałymi nieodzownymi składowymi całego
zestawu jest też gitara i wzmacniacz. Warto przy tej okazji powiedzieć, że ciężkie przestery najlepiej współpracują z przetwornikami przeznaczonymi również do ciężkiej muzyki.

Mając taki zestaw, można mówić o grze hard rocka czy metalu. Wszelkie single czy lekko brzmiące przetworniki używane z przesterami, które wymieniasz, mogą nie zabrzmieć dobrze. Slayer, Metallica, Iron Maiden, Pantera czy Trivium to zespoły, które kształtują swoje brzmienie kilometrami przewodów, dziesiątkami efektów i sztabem techników dbających o każdy szczegół podczas koncertu. Niestety bardzo trudno jest odtworzyć to zjawisko samemu w domu na jednym przesterze, niezależnie od jego jakości.

Krzysztof Roszko