Jaka umiejętność jest najważniejsza podczas grania w zespole lub w zawodzie muzyka sesyjnego?

Porady
2009-04-06

Jaka umiejętność jest najważniejsza podczas grania w zespole lub w zawodzie muzyka sesyjnego?

Jeśli chodzi o muzyka sesyjnego, oczywistą kwestią jest posiadanie takich umiejętności, jak odpowiednia biegłość techniczna, lekkość poruszania się w różnych stylach muzycznych czy sprawne czytanie nut. Równie oczywiste jest posiadanie odpowiedniego instrumentarium, które może być wykorzystywane na każde żądanie i kaprys zleceniodawcy. Jasne jest również, że musisz swój sprzęt znać na wylot, aby móc go w pełni wykorzystać. Ja jednak raczej podkreśliłbym tutaj wagę cech charakteru danego muzyka, takich jak sumienność i punktualność, albowiem są to sprawy, o których początkujący gitarzyści w ogóle nie myślą.

Sumienność, bo w branży muzycznej czas to pieniądz - trzeba wiedzieć, że czas dobrego studia jest bardzo drogi. Należy więc znać swoje partie na dwieście procent, bo nikt nie będzie na Ciebie czekał. Podobnie jest z próbami w dobrych salach - musisz znać materiał, bo na naukę na próbach nie ma już czasu. Punktualność rozumiana jest tu nie tylko jako pojawianie się w odpowiednich miejscach o czasie (a jeszcze lepiej przed czasem), ale jest to też duże wyczucie upływu czasu, tj. na to kiedy grać, jak długo, a kiedy się wycofać. No i oczywiście pewna pokora, czyli aprobata faktu, że na koncercie cały czas nie należy do nas. Jeśli organizator daje Ci 15 minut, to zaczynasz grać dokładnie o czasie i kończysz grać, kiedy mija 14 minut i 30 sekund.

Koniec! Nie ma znaczenia, że masz jeszcze do zagrania jeden dobry hicior. Zwróć uwagę na pedalboard Marka Raduli - obok efektów gitarowych znajduje się duży zegarek, i nie bez powodu! Jeśli będziesz przestrzegał reguł, to ludzie będą Cię szanować, a jeśli będą Cię szanować, to będziesz miał pracę.

Krzysztof Inglik