Gitara zawyża dźwięki, co robić?

Porady
2009-04-06

Moja gitara zawyża mi dźwięki od pierwszego progu, choć na progach stroi idealnie. Czy muszę wymienić siodełko? Dodam, że menzura jest ustawiona prawidłowo.

Jeżeli gitara zawyża dźwięki, to nie może idealnie stroić na progach (i odwrotnie). Jeżeli idealnie stroi na progach, to nie może dźwięku zawyżać czy też zaniżać. Niestety podałeś zbyt mało danych, aby można było dokładnie rozpoznać Twój problem. Objawy, które opisujesz, mogą się pojawić przy zbyt wysokim siodełku. Odległość struny od wierzchołka progu jest tak duża, że dociśnięcie jej do niego powoduje zbyt duży naciąg struny,co prowadzi do podwyższenia dźwięku. To tłumaczyłoby sytuację jedynie na pierwszych progach. Problem ten stopniowo zanika przy zwiększającej się odległości od siodełka.

Niestety nie piszesz, czy występuje on na wszystkich progach i trudno precyzyjnie określić, czy właśnie to jest istotą problemu. Istnieje też inna potencjalna przyczyna występowania podwyższonych dźwięków podczas gry. Jeżeli w gitarze występują progi o dużym rozmiarze (Jumbo czy Extra Jumbo), to przy agresywnej i siłowej grze dźwięki na progach mogą brzmieć wyżej. Spowodowane jest to zbyt silnym naciskiem na strunę. Jeżeli problem dotyczy tylko pierwszych progów, to radzę skupić się na siodełku. Jeżeli jednak jest inaczej, to rozwiązaniem jest praca nad techniką gry.

Krzysztof Roszko