Jaki tuner oferujący dokładność pomiaru?

Porady

Jestem gitarzystą akustycznym i zastanawiam się, który tuner byłby najlepszym wyborem, oferując dużą dokładność pomiaru.

Strojąc gitarę tunerem elektronicznym przy użycia mikrofonu do zbierania drgań akustycznych, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Dźwięk musi pokonać odległość od instrumentu do odbiornika w stroiku i dotrzeć do niego z odpowiednią jakością. W praktyce oznacza to, że słabe instrumenty akustyczne lub też z kiepskimi lub zniszczonymi strunami nie są w stanie po stroika sygnału o wymaganej jakości. W tym właśnie momencie mogą pojawić się przekłamania ze strony tunera i gitara nie będzie perfekcyjnie nastrojona. Biorąc pod uwagę ten problem, na plan pierwszy wysuwają się stroiki z najlepszym odbiornikiem fali akustycznej z powietrza.

Wbrew pozorom przekłamanie fali dźwiękowej samego instrumentu jest bardzo częste, a muzycy, nie znając zagadnienia, szukają rozwiązania problemu w ciągłej zmianie tunera na lepszy. Przy strojeniu gitary tunerem spiętym kablem z instrumentem problem ten nie występuje. Tu najistotniejsza staje się dokładność przekazania pomiaru przez wskaźnik. Najbardziej czytelnym jest fizyczna wskazówka, która podczas strojenia nie ma przeskoków, jakie posiadają wskazania na wyświetlaczu LCD.

Krzysztof Roszko