Mam gitarę EMP Meg Ella, ale nie wiem, jakie są jej parametry

Porady

Mam gitarę EMP Meg Ella, ale nie wiem, jakie są jej parametry. Najbardziej ciekawią mnie przetworniki. Podejrzewam też, że drewno to mahoń, bo ma naprawdę dużo dołu. Czy zmiana przetworników będzie opłacalna i czy wpłynie pozytywnie na brzmienie instrumentu? Dodam, że potrzebuję brzmienia nadającego się do rocka i metalu progresywnego.

Niestety trudno jest określić, z czego zrobiona jest Twoja gitara, bez uprzedniego rozkręcenia jej. Nie musi to być też mahoń. Dużo dołu można uzyskać także na dobrej klasie olchy i przypuszczam, że to właśnie z niej jest wykonany Twój instrument. Co do przetworników również niewiele można powiedzieć na ich temat, ale skoro Ci nie pasują, to nie ma co tracić czasu na ustalanie ich rodowodu, który może okazać się bardzo ubogi. Jeżeli gitara jest wygodna i pasuje Ci pod rękę, to warto w nią zainwestować. Czy zmiana przetworników poprawi brzmienie? Na pewno będzie brzmiała inaczej. Jeżeli zakupisz markowe przetworniki, to poprawisz jakość brzmienia i podniesiesz wartość gitary. Zasadniczą kwestią jest odpowiedź na pytanie: jakie przetworniki powinieneś kupić, a raczej - jak one zabrzmią w Twoim instrumencie?

Można pójść najprostszą drogą i zakupić przetworniki o charakterystyce konstrukcji EMG, które tak zdominują brzmienie, że jakość i ton drewna z gitary nie będą miały żadnego znaczenia. Idąc inną metodą, można pokusić się o eksperymenty z przetwornikami, które współpracują z instrumentem i pozwalają mu wtrącić swoje walory do całości. Jeżeli stawiasz na firmę DiMarzio, to polecam przetworniki Evolution lub Breed. Konstrukcja PAF Pro może być brzmieniowo zbyt lekka do metalu progresywnego, o którym wspominasz.

Krzysztof Roszko