Wybór gitary jazzowej

Porady
2009-04-06

Która z gitar jest najbardziej odpowiednia (brzmienie itd.) do grania jazzu i metalu: Ibanez S-1675, Schecter Hellraiser C-7, B.C. Rich, Dean V Noir?

Żaden z wymienionych przez Ciebie instrumentów nie jest typową gitarą jazzową. Proponuję zapoznać się z sygnowanymi modelami choćby firmy Ibanez, aby mieć pewne wyobrażenie o wyglądzie i wymaganiach stawianym gitarom w jazzie. Wracając jednak do sedna sprawy: dwa pierwsze modele, o których wspominasz, z wielką biedą mogłyby zostać aakceptowane przez jazzową publiczność, ale już B.C. Rich czy Dean V Noir z pewnością wywołałyby
u słuchaczy niesmak i trwale zniechęciłyby ich do Twojej muzyki.

Pożartowaliśmy... a teraz poważnie: Żadna z tych gitar do jazzu raczej się nie nadaje. To typowe gitary do szarpania ciężkich dźwięków i tylko w tym kontekście mogę je rozpatrywać. Modele te, choć spójne muzycznie, konstrukcyjnie mocno się od siebie różnią. Wybierz gitarę, która odpowiada Ci po pierwsze - wizualnie, po drugie - manualnie, a po trzecie - brzmieniowo. Zrób z tego równanie w formie za i przeciw. Na tym wyniku możesz oprzeć swój wybór.

Krzysztof Roszko