Kurs gitarowy na CD- warto?

Porady
2009-04-06

Na internetowych aukcjach widziałem sporo gitarowych kursów. Możecie polecić, który z nich warto kupić?

Niestety, nie mogę polecić żadnego z nich, ale nie dlatego, że są kiepskie, lecz dlatego, że nie korzystałem z nich osobiście. Sądząc po opisach i opiniach ich użytkowników, w większości są to kursy gitarowe na CD dla początkujących. Wprowadzają w podstawy muzyki, terminologię i techniki gitarowe. Jak to wygląda od strony dydaktycznej, metodologicznej czy też hierarchicznego ułożenia treści - nie wiem, bo żaden z autorów nam swojego kursu jeszcze nie przysłał.

Czy taki kurs przyda się Tobie? Nie wiem, bo to zależy od Twojego aktualnego poziomu gry na instrumencie. Jeśli jesteś całkowicie na początku, to każda dawka wiadomości z pewnością Ci się przyda. Natomiast jeśli grasz już na co najmniej średnio zaawansowanym poziomie, to radziłbym zacząć uczyć się z płyt. Tam jest cała potrzebna wiedza, a Twoje uszy to najlepszy nauczyciel, jakiego możesz znaleźć. Takie jest moje zdanie.

Zdobądź podstawy teorii, które są jak niezbędne do pracy narzędzia. Pozwoli Ci to uczyć się bardziej efektywnie, układać wiedzę w logiczny sposób, porozumiewać się z innymi muzykami, a wreszcie - uniknąć wyważania otwartych drzwi. Potem za pomocą tych narzędzi zacznij samodzielnie analizować każdy fragment muzyki, który Ci się spodoba. Jeśli koniecznie chcesz, abym polecił jakiś kurs gitarowy na CD, to jest to (wydane jakiś czas temu) podwójne DVD Artura Lesickiego, zatytułowane "Rzemiosło i sztuka". W tej chwili jest to najlepsza polskojęzyczna szkoła gitarowa.

Krzysztof Inglik