Czy przy zakupie trzeba sprawdzać menzurę?

Porady
2009-04-06

Mam pytanie odnośnie kupowania nowej gitary, czy przy zakupie trzeba sprawdzać menzurę? Wiadomo, że można ją w każdej chwili ustawić, ale czy nie powinna być ustawiona od razu przez producenta?

Jak powinno być, to każdy wie i nawet przepisy to określają, a jak jest - to też każdy wie. Oczywiście, że gitara powinna być przygotowana do grania, niestety jest to rzadkość. Nie znaczy to, że takie gitary są wadliwe. Jeżeli menzura nie jest ustawiona, to każdy szanujący się muzyk powinien umieć to zrobić sam z taką samą łatwością, jak stroi gitarę kluczami. Natomiast przy zakupie instrumentu zwraca się większą uwagę na nieco inne rzeczy, takie jak brzmienie czy wygoda gry. Resztę można ustawić, a jeżeli nie będzie to możliwe, to towar jest objęty gwarancją, która chroni nas od powstałej wady.

Jednak za każdym razem warto zapoznać się z warunkami gwarancji. Niektóre firmy gwarantują dokładny strój tylko przy określonych grubościach strun. Jeżeli założysz inne, a gitara nie będzie stroiła, wówczas gwarancja nie będzie Cię chronić. Jeżeli jednak wybierane przez Ciebie gitary nie są wyregulowane, to nie możesz robić z tego powodu awantury. Niedociągnięcia producenta nie zmieniają faktu, że powinieneś umieć samodzielnie obsługiwać swój sprzęt.

Krzysztof Roszko