Kostka wyślizguje mi się spomiędzy palców- co robić?

Porady
2009-04-06

Podczas gry (zwłaszcza w szybkim tempie) , kostka wyślizguje mi się spomiędzy palców, a gdy ją mocniej ścisnę, moje ruchy są ograniczone. Czy można temu jakoś zaradzić, przyklejając np. papier ścierny do kostki?

Pamiętam, kiedy sam miałem podobny problem. Obecnie mogę trzymać dowolną kostkę z dowolną siłą i upuszczenie jej zdarza mi się tak rzadko jak spadająca gwiazda. Powiem Ci teraz szczerze, jaka jest moja w pełni obiektywna opinia na ten temat. Każdy gitarzysta przechodzi przez okres, kiedy jego kostka wyślizguje się spomiędzy palców. Trzeba to przejść jak ospę. Powodem nie jest to, że pocą Ci się ręce albo że kostka ma śliską powierzchnię. To zwykły brak kontroli nad przedmiotem, który Twoje palce mają przytrzymać.

Można oczywiście pomagać sobie nacinaniem powierzchni, kupowaniem kostek z chropowatych materiałów lub przyklejaniem na nie kawałka gumowej, chirurgicznej rękawiczki. Jednak - moim zdaniem - nie tędy droga. Jeśli będziesz się chwytał takich metod, to Twój organizm nigdy nie nauczy się sam kontrolować sytuacji. Bądź cierpliwy i zaobserwuj, w jakich sytuacjach kostka wypada, co wtedy grasz, pod jakim kątem uderzasz w struny, itp. Po jakimś czasie zyskasz więcej kontroli, potem kostka przestanie się wyślizgiwać, a jeszcze później zapomnisz, że w ogóle miałeś taki problem.

Krzysztof Inglik