Problem z przetwornikami?

Porady
2009-04-06

Używam gitary Yamaha Pacifica i wzmacniacza Laney LV200. Na kanale clean jest idealnie, jednak podczas gry na przesterze, używając przetworników typu single-coil, pojawiają się ogromne trzaski, a na humbuckerze - sprzężenia. Czy to wina przetworników?

Zawsze doradzam przetworniki jak najlepszej jakości, jednak nawet najlepszy sprzęt źle podłączony na nic się nie zda. Polecam Ci najpewniejsze rozwiązanie - zanieś gitarę do fachowca, który będzie mógł określić, czy są w niej wady. Jeżeli ich nie znajdzie, to poszukaj problemu gdzie indziej. Często gitarzyści chcą ukręcić niesamowite brzmienie i koncertową głośność na domowym sprzęcie. Przesterowują wówczas wszystko, doprowadzając do tonu przypominającego odgłosy maszyn rolniczych. Jeżeli jednak używasz poprawnie swego sprzętu, to musisz wiedzieć, że przesterowany singiel posiada naturalny brum i niewiele można z tym zrobić.

Trudno określić, czy chodzi Ci właśnie o to, ponieważ piszesz o trzaskach, które raczej są charakterystyczne dla wadliwych przełączników lub potencjometrów. Sprzęgający HB wskazuje na maksymalnie rozkręcony potencjometr GAIN lub VOLUME. Być może przyczyną Twoich rozterek jest ekstremalne wykorzystywanie sprzętu...

Krzysztof Roszko