Czy materiały na gitarę klasyczna moge wykorzystać do gry na gitarze elektrycznej?

Porady
2009-04-06

Gram na gitarze elektrycznej, ale mam w domu dużo nut na gitarę klasyczną. Czy takie materiały można wykorzystać do gry na elektryku i czy opłaca się na to poświęcać czas?

Gitara klasyczna ma odmienną konstrukcję i gra się na niej inną techniką. Z pewnością naśladowanie jej za pomocą gitary elektrycznej nie ma sensu. Masz przecież inne struny, inny rodzaj drewna, a przez to zupełnie inną barwę i sposób wybrzmiewania. Jednak bogactwo materiału klasycznego z pewnością można wykorzystać. Brak możliwości naśladowania gitary klasycznej powoduje, że możemy na wstępie odrzucić wszystkie formalno-stylistyczne
kanony i spróbować grać tę muzykę po swojemu. Można używać thumbpicka lub nawet kostki zamiast kciuka. Wtedy kciukiem i palcem wskazującym trzymasz piórko, a pozostałymi grasz tak jak gitarzysta klasyczny. Ten sposób jest wykorzystywany często przez gitarzystów jazzowych. Pozwala na bardzo płynne przejście od partii solowych do techniki arpeggio czy innego sposobu grania akordów.

Niektóre etiudy klasyczne, które oparte są na arpeggio, można grać samą kostką. Niesamowicie rozwija to precyzję kostkowania i płynność przechodzenia pomiędzy strunami. Na sile i elastyczności zyska również Twoja lewa ręka, ponieważ  będzie zmuszona do wykonywania opalcowań niespotykanych na gitarze elektrycznej. Tak więc z pewnością warto poświęcić czas na repertuar klasyczny. Wzbogaci on nie tylko twoją wyobraźnię muzyczną i słuch, ale także technikę gry na instrumencie.

Krzysztof Inglik