Jak znaleźć odpowiednią gitarę?

Porady
2009-04-06

Chciałbym kupić gitarę w cenie do 3.000 zł. Gram muzykę blues-rockową, szukam gitary ze stałym mostkiem i dwoma humbuckerami. Odwiedziłem  już sporo sklepów, jednak nigdzie nie znalazłem modelu, który by mnie oczarował.

Skoro szukasz gitary, która Cię oczaruje, to znaczy, że poszukujesz konserwatywnego instrumentu z duszą, którego najważniejszą zaletą jest brzmienie. Proste stwierdzenie, a jakże trudne do zrealizowania. Jeżeli człowiek posiada wewnętrzną wrażliwość na dźwięk i poszukuje instrumentu, który będzie mu odpowiadał, wówczas okazuje się, jak niewiele (pomimo zalewu sprzętu z Chin i Korei) istnieje na rynku gitar naprawdę z charakterem. Kwota trzech tysięcy złotych wydaje się spora jak na gitarę elektryczną. Większość ludzi poszłaby do sklepu, wybrałaby kształt i kolor z katalogu, i po prostu poleciłaby sprzedawcy sprowadzić taki instrument. Problemy zaczynają się, gdy poszukujemy czegoś więcej niż pięknego lakieru ub wyglądu.

Indywidualność brzmienia każdego nstrumentu uniemożliwia zakup na odległość. Możliwości ogrania gitary istnieją zwykle jedynie w tañszych przedziałach cenowych. Niemal zawsze, chcąc zakupić lepszy model, nie ma akiej możliwości jak indywidualny test, gdyż klepy nie posiadają droższych egzemplarzy. Niestety, szukając brzmienia mamy związane ęce. Zakupując gitarę z katalogu na odległość, możemy jedynie modlić się, aby jego klasa pełniała nasze wymagania. Jest to bardzo ciążliwa procedura, która w znacznym topniu blokuje kreowanie własnego brzmienia. Na tak postawioną sprawę trudno jest Ci okolwiek doradzić. Jeżeli jesteś wystarczająco determinowany, to poszukaj instrumentu "z rugiej ręki" - używanego. Taka opcja pomogła już wielu ludziom szukającym brzmienia  wysokiej jakości.

Krzysztof Roszko