Grubość strun, a grubość kostki

Porady
2009-04-06

Obecnie gram na strunach .009-.042" kostką medium, ale chcę wstawić grubsze struny, na przykład .010-.042". Czy mam też zmienić piórko? Czy jego grubość musi być odpowiednia do grubości strun? Jeśli mam grube struny, to czy powinienem mieć grubą kostkę i na odwrót?

Absolutnie nie. Wybór grubości kostki to Twoja indywidualna decyzja, która jest niezależna od grubości strun jakich używamy. Przykładowo, Yngwie Malmsteen nie używa grubych strun, lecz bardzo cienkich ("ósemek" lub "dziewiątek") obniżonych dodatkowo o półton. Według tego, co piszesz w pytaniu, powinien on używać kostki o grubości pomiędzy thin i medium. W rzeczywistości Yngwie używa bardzo twardej kostki o grubości 2mm. Przykład z drugiej strony tego spektrum - Stevie Ray Vaughan. Gitarzysta ten zasłynął m.in. z używania strun o grubości kabli telefonicznych. Zakładał najczęściej "trzynastki" i ustawiał je wysoko nad gryfem. Myliłby się ten, kto by uważał, że takie struny atakował bardzo grubą kostką. Stevie używał bowiem wyłącznie cienkich, elastycznych kostek medium, które bardzo szybko wykańczał poprzez mocny atak (notabene, grał ich okrągłym bokiem).

Sprzedawcy ze sklepów muzycznych w USA mówią, że kiedy SRV kupował piórka, to od razu w paczkach po pięćset sztuk. Musisz sam poeksperymentować z różnymi rodzajami kostek i zaobserwować, jak wpływają one na brzmienie, jakimi gra Ci się najwygodniej, które utrudniają techniki, jakimi chcesz grać. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji.

Krzysztof Inglik