LANEY Mini-STB-Superg

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki LANEY
Testy
2022-06-13
LANEY - Mini-STB-Superg

Segment miniaturowych wzmacniaczy nie tylko mocno rozrósł się w na przestrzeni ostatnich lat, ale też zyskał sporą popularność, szczególnie podczas kilkunastu ostatnich miesięcy. Małe comba i mini stacki oferują duży komfort gry w domowych warunkach zapewniając całkiem niezłe brzmienie i nie zajmując przy okazji miejsca.

Często mogą być też nawet małą ozdobą salonu czy biurka w pokoju. Dzięki zasilaniu bateryjnemu i niewielkiej wadze bardzo łatwo jest też przenieść takie urządzenie. W ofercie marki Laney, której przedstawicielem na naszym rynku jest obecnie krakowska firma Music Info, znajdziemy kilka takich modeli, które poza estetyką dostarczają inspirującego brzmienia wspartego wysoką funkcjonalnością.

Laney Mini-STB-Superg, będący bohaterem niniejszego testu, idealnie wpisuje się w powyższy opis. Chociaż na panelu sterującym prezentowanego wzmacniacza znajduje się nazwa modelu Supergroup, to w materiałach promocyjnych producent posługuje się wersją skróconą, a mianowicie Mini-STB-Superg. Nazewnictwo stosowane do rozróżnienia poszczególnych modeli z serii Mini jest w miarę proste i konsekwentne, bowiem mamy trzy wersje stylistyczne małych konstrukcji combo (Iron, Lion i Superg) oraz trzy opcje wyposażenia. Mamy zatem wersję jednogłośnikową, która nie posiada dodatkowych oznaczeń (Mini-Iron, Mini-Lion i Mini-Superg), dwugłośnikową (z oznaczeniem ST, co daje nam Mini-ST-Iron, Mini-ST-Lion i Mini-ST-Superg) i wreszcie wersję dwugłośnikową z dodanym modułem Bluetooth (w której zamiast ST mamy STB).

BUDOWA

Urządzenie zamknięto w wyjątkowo małej i zgrabnej obudowie pokrytej czarnym tolexem, której wygląd nawiązuje stylistycznie do dużo większych konstrukcji o klasycznym designie. Za panelem przednim z estetycznej tkaniny ochronnej kryją się dwa głośniki o średnicy 3” każdy, które łącznie dostarczają 6 W mocy. Na płycie tej umieszczono logo producenta, a całość ozdobiono jasnym bindingiem.

Z tyłu obudowy znajduje się wnęka służąca jako uchwyt do przenoszenia wzmacniacza. Znajdziemy w niej także gniazdo zasilacza DC IN. Urządzenie może być zasilane za pomocą sześciu baterii typu AA lub poprzez zewnętrzny zasilacz o napięciu 9-12V i wydajności prądowej wynoszącej 750 mA.

Niestety zasilacza nie ma w zestawie, dlatego musimy liczyć się albo z dodatkowym wydatkiem na zasilacz (producent proponuje model Mini-Laney- PSU ostrzegając nawet przed możliwością uszkodzenia wzmacniacza w przypadku użycia nieodpowiedniego zasilacza) albo na baterie/akumulatory. Komora baterii znajduje się pod spodem urządzenia i jest zabezpieczona zdejmowaną klapką na zatrzask.

Panel sterujący znajduje się we wnęce na płycie górnej. Mamy tu zestaw podstawowych kontrolerów, na które składają się niewymagające chyba wyjaśnienia gałki: GAIN, LEVEL, TONE, DELAY i VOLUME. Układ efektu delay jest ponadto uzupełniony miniaturową gałką DELAY LEVEL, która służy do ustalenia poziomu powtórzeń (potencjometr DELAY odpowiada za kontrolę czasu odbić).

 

Na panelu znajdziemy ponadto przycisk z symbolem Bluetooth do parowania ze smartfonem lub tabletem, dzięki czemu możemy wykorzystać combo w roli głośników BT lub po prostu grać na gitarze wraz z podkładami lub ulubionymi kawałkami. Przycisk DRIVE załącza pokładowy overdrive. Oprócz gniazda INPUT dostępne są też złącza AUX IN oraz LSI (Laney Smartphone Insert) do podłączenia urządzenia typu smartfon lub tablet, na którym możemy uruchomić dedykowaną aplikację z symulacjami brzmień. W komplecie ze wzmacniaczem znajduje się – oprócz kabla do podłączenia smartfona – także arkusz formatu A4 z zestawem naklejek samoprzylepnych z logotypami marek producenta i kilkoma grafikami promocyjnymi.

WRAŻENIE I BRZMIENIE

Laney Mini-STB-Superg odzywa się zaskakująco głośnym – jak na rozmiary obudowy – dźwiękiem o sporym headroomie. Combo nie tylko świetnie sprawdza się do ćwiczeń w domu oraz podczas podróży, ale może być również wykorzystane podczas małej próby, o ile w pokoju nie czai się perkusista. Urządzenie daje całkiem ciepłe i naturalne brzmienie, które sugerowałoby nawet, że mamy do czynienia z jakimś większym, na pewno nie wyposażonym w 3-calowe głośniki, piecykiem. Brzmienie przesterowane, choć może nie jakości lampowego pieca, zapewnia całkiem inspirującą zabawę w blues-rockowym i rockowym obszarze, pokładowy delay zapewnia przestrzeń i odbicia przydające się przy solówkach. Najważniejszą cechą prezentowanego Laneya jest możliwość podpięcia smartfona lub tabletu z uruchomioną aplikacją z symulacjami brzmień.

Do tego celu producent poleca apkę Tonebridge od Ultimate Guitar, która jest prawdziwym kombajnem, jeśli chodzi o wszelkiego typu emulacje. Znajdziemy w niej wiele rasowych presetów gotowych do wykorzystania. Dołączonym w komplecie kablem typu TRRS 1/8” podłącza się combo do gniazda słuchawkowo-mikrofonowego smartfona albo tabletu (w przypadku nowszych modeli iPhone za pomocą przejściówki do podłączania słuchawek), a za pomocą dedykowanego oprogramowania Tonebridge można korzystać z setek presetów z wirtualnymi efektami, w tym wzorowanych na partiach znanych gitarzystów w ich największych przebojach. „Smoke on the Water”, „Paranoid”, „Eruption” czy „Sweet Child of Mine” to zaledwie część z nich dostępnych w olbrzymiej bibliotece. Dzięki programowi od Ultimate Guitar można w krótkim czasie opanować konkretne utwory korzystając z brzmienia wzorowanego na oryginalnych nagraniach.

PODSUMOWANIE

Laney Mini-STB-Superg to bardzo udane maleństwo o naprawdę sporych możliwościach. Oczywiście biorą się one nie tyle z samego urządzenia, ale z powodu zdolności wykorzystania mocy obliczeniowej współczesnych smartfonów lub tabletów, co pozwala na swobodne użycie zaawansowanych symulacji brzmieniowych bez potrzeby uzbrajania wzmacniacza o rozbudowane procesory do przetwarzania sygnału. Niewielkie wymiary i niska waga sprawiają, że to maleńkie combo bez problemu zapakujemy do plecaka czy walizki. Możliwość gry na gitarze elektrycznej w miejscu, gdzie nie ma dostępu do elektryczności, to duży plus. W świetle dużych atutów prezentowanego wzmacniacza brak zasilacza w komplecie nie jest czymś najistotniejszym, jednak szkoda, że nie ma go w zestawie. Nie pozostaje nic innego, tylko spakować Laneya Mini-STB-Superg i ruszyć w drogę.

www.musicinfo.pl
www.laney.co.uk

+ niewielkie wymiary, zasilanie bateryjne, olbrzymie możliwości brzmieniowe dzięki aplikacji na smartfonie
- brak zasilacza w komplecie

konstrukcja: zamknięta
głośniki: 2x 3”
moc: 6W
kanały: 2 (Clean, Drive)
regulatory: GAIN, LEVEL, TONE, DELAY, DELAY LEVEL (miniaturowy), VOLUME
przełączniki: BLUETOOTH (monostabilny), DRIVE, POWER
przyłącza: INPUT, AUX IN, LSI, HEADPHONES, DC IN
efekty: delay
zasilanie: DC 9-12V (750 mA) lub 6x baterie AA
pobór mocy: 9W
komunikacja: Bluetooth
wymiary: 205 x 142 x 100 mm (SxWxG)
waga: 1,20 kg

Wynik testu
Funkcjonalność:
5.5
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Cena
368.00 zł
Dystrybutor