GR BASS Pure Drive

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki GR BASS
Testy
2020-04-29
GR BASS - Pure Drive

Ostatnio testowaliśmy zestaw składający się ze wzmacniacza typu head GR Bass Dual 800 oraz kolumny głośnikowej GR Bass Cube 112. Teraz przyszła pora na jedyny (jak na razie) preamp basowy oferowany przez producenta, a mianowicie Pure Drive.

Przypomnijmy, że GR Bass to włoski producent urządzeń przeznaczonych dla basistów, wśród których można znaleźć wzmacniacze typu head i combo, zestawy głośnikowe i drobniejsze akcesoria, takie jak pokrowce czy kable instrumentalne.

BUDOWA

Preamp Pure Drive został zamknięty w solidnej obudowie wykonanej z wygiętej blachy stalowej. Na panelu sterującym znajdziemy trzy przyciski nożne, jest więc jasne, że przedwzmacniacz jest przeznaczony przede wszystkim do użycia bezpośrednio na podłodze, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić go np. na biurku – oczywiście o ile nie przeszkadzają nam wspomniane footswitche.

Są to następujące przełączniki: ON/OFF (do załączenia urządzenia), DRIVE (do kontroli pokładowego układu overdrive) oraz MUTE/TUNER (do aktywowania tunera). Każdy z nich został uzupełniony podświetleniem LED o zróżnicowanych barwach, co ułatwia orientację np. na ciemnej scenie.

W górnej części panelu sterującego umieszczono dziewięć regulatorów rozmieszczonych w dwóch rzędach. Na samej górze po lewej mamy sekcję preampu (GAIN, MASTER), po prawej gałki układu overdrive (DRIVE, BLEND, MASTER), natomiast poniżej zestaw potencjometrów układu korektora. Poza standardowymi gałkami LOW i HIGH znajdziemy tu też dwa regulatory do niezależnej kontroli dwóch zakresów środka: niższego (MID LOW) oraz wyższego (MID HIGH). To nie wszystko, ponieważ sekcja ta jest także uzbrojona w przełączniki sterujące dodatkowymi filtrami DEEP i BRIGHT, a także przyciski do wyboru zakresu środka: FREQ A>B oraz FREQ C>D.

Za pomocą przycisku DRIVE możemy aktywować pokładowy układ overdrive.

WRAŻENIA I BRZMIENIE

GR Bass Pure Drive pozwala na uzyskanie szerokiego zakresu barw, poczynając od tradycyjnych, miękkich tonów, a skończywszy na nowoczesnych, dynamicznych przesterach. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku wzmacniacza Dual 800, także tu mamy do dyspozycji korektor o imponujących możliwościach, za pomocą którego bez trudu ukręcimy odpowiednie brzmienie. Sprawnie działające filtry bez trudu radzą sobie ze zbyt zamulonym basem lub jaskrawą górą.

Preamp dobrze reaguje na wszelkie zabiegi artykulacyjne i sprawdza się zarówno podczas delikatnej gry palcami, jak i przy mocniejszym ataku kostką lub klangu. Przester ma szeroki zakres w pełni użytecznych barw i można go potraktować nie tylko jako typowy overdrive, ale również jako subtelne dopalenie sygnału. W niższych zakresach gainu saturacja jest przyjemna dla ucha, jak również nieinwazyjna.

Rozbudowana sekcja korekcji zawiera nie tylko dwie gałki do kontroli niższego i wyższego środka, ale również filtry DEEP i BRIGHT.

Porównując preamp do opisywanego na naszych łamach wzmacniacza Dual 800 wyraźnie słychać podobieństwa pomiędzy tymi dwoma urządzeniami, choć w przypadku tej kostki mamy dużo mniejszy rozmiar i wagę, co jest jego niezaprzeczalną zaletą. Działanie tunera nie budzi zastrzeżeń, a sam proces strojenia przebiega bardzo sprawnie za sprawą czytelnego wyświetlacza pokazującego aktualny dźwięk, który jest uzupełniony dwiema diodami (po lewej i prawej stronie ekranu) do sygnalizowania, czy dźwięk jest zbyt wysoki lub niski.

PODSUMOWANIE

Pure Drive to wyjątkowo funkcjonalny preamp dla wymagających basistów, który oferuje szeroką paletę brzmień. Wydajny układ korekcji ze szczególnym naciskiem na regulacje w zakresie środkowych częstotliwości pozwala na głęboką ingerencję w barwę instrumentu. Całość uzupełnia układ overdrive pozwalający na podrasowanie brzmienia. Na pokładzie urządzenia znajdziemy ponadto tuner oraz wyjście D.I. Na uwagę zasługuje niska waga i niewielkie wymiary preampu, dzięki czemu doskonale sprawdzi się on w podróży. Jest to o tyle istotne, że urządzenie dobrze oddaje charakter brzmieniowy potężnego wzmacniacza Dual 800.

Widoczny na zdjęciu wyświetlacz uzupełniony dwoma diodami pozwala na łatwe nastrojenie instrumentu (po aktywacji pokładowego tunera).

Przycisk MUTE/TUNER służy do załączenia pokładowego tunera.

Wyjście LINE OUT pozwala na wygodne wyprowadzenie sygnału do konsoli.

Z prawej stronie obudowy znajdziemy gniazdo wejściowe INPUT oraz przyłącze zasilacza 9V.

www.grbass.com
www.musicpartners.pl

 

regulatory: GAIN, MASTER, DRIVE, BLEND, DRIVE MASTER, LOW, MID LOW, MID HIGH, HIGH
przyciski: ON/OFF, DRIVE, MUTE/ TUNER, PRE/POST, LOW FILTER, DRIVE MOD, DEEP, FREQ A>B, FREQ C>D, BRIGHT, GND LIFT
przyłącza: INPUT, OUTPUT, LINE OUT, DC IN 9V
wymiary: 175 x 150 x 40 mm (SxGxW)
waga: 0,3 kg
kraj produkcji: Włochy
Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Cena
1 350.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
luty 2020
Kup teraz