PALMER FAB5

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki PALMER
Testy
2015-08-31
PALMER - FAB5

W dzisiejszych czasach większość małych wzmacniaczy ćwiczeniowych posiada całą listę wbudowanych funkcji: efekty cyfrowe, symulacje wzmacniaczy, programowane barwy, możliwość podłączenia odtwarzacza mp3 czy nawet automaty perkusyjne.

W porównaniu do tego niemiecki Palmer FAB5 jest niczym dinozaur: ma ledwie regulator głośności, tonów oraz gałkę poziomu podbicia BOOST. Całość zamknięta została w stylowej i oryginalnej obudowie z dwukolorowym grillem, mieszczącej w środku 10-calowy głośnik Eminence Ragin Cajun.

Mamy tu do czynienia z w pełni lampową, 5-watową konstrukcją, wykorzystującą pojedynczą lampę 12AX7 w przedwzmacniaczu, 6V6 w końcówce mocy oraz niezwykle istotny, lampowy prostownik EZ81. Z tyłu mamy jeszcze wyjście na dodatkową kolumnę, gniazdo footswitcha, aktywujące podbicie oraz 3-stopniowy ogranicznik mocy z ustawieniami Full, Room i Bedroom.

Combo pracuje w klasie A, oferując klarowne i bardzo dynamiczne brzmienie. Po włączeniu FAB5 odzywa się pełną, rasową barwą overdrive. Po skręceniu gałki głośności sound wyczyszcza się, a przy maksymalnym ustawieniu oferuje pełne, nasycone hard-rockowe brzmienie. Co ciekawe funkcja Boost jest cały czas aktywna, a wpięty footswitch wyłącza ją, zmniejszając gain. Jednak combo znakomicie współpracuje z gałką VOLUME gitary, pozwalając na uzyskanie ciepłej, szklistej barwy czystej po skręceniu potencjometru, wyłączanie podbicia jest więc chyba zbędne. Do tego dobrze działający regulator tonu pozwala przenosić się od ciemnego, miękkiego charakteru do ostrej i przebijającej się barwy.

Najlepsza zabawa jest przy rozkręconym na full VOLUME i zmniejszeniu głośności ogranicznikiem z tyłu. Głośnik Eminence oferuje słodką górę i okrągły dół, a całość znakomicie reaguje na artykulację i atak kostką, dzięki czemu combo oferuje całą paletę klasowych barw overdrive i distortion. Palmer FAB5 wyróżnia się też dynamiką i bardzo naturalną kompresją, zaokrąglającą górę pasma i wydłużającą sustain, co jest niemałą zasługą zastosowanego, lampowego prostownika EZ81.

Jeśli tylko ktoś szuka konkretnego, ćwiczeniowego wzmacniacza o prawdziwym, lampowym brzmieniu, nieprzeładowanego różnymi niepotrzebnymi funkcjami czy średniej klasy efektami - Palmer FAB5 jest jak znalazł. Brak pętli efektów ogranicza trochę wykorzystanie na scenie, ale jako narzędzie do ćwiczeń domowych i nagrań studyjnych combo sprawdzi się wyśmienicie.

www.adamhall.com
www.palmer-germany.com

 

Moc: 5W
Lampy: 1 x 12AX7, 1 x 6V6, 1 x EZ81
(rectifier)
Regulatory: VOLUME, TONE, BOOST
Gniazda: INPUT, BOOST, EXT. SPEAKER
Głośnik: 1x10" Eminence Ragin
Cajun
Waga: 10 kg

Wynik testu
Funkcjonalność:
4
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5