KALA KA-CG

Rodzaj sprzętu: Pozostałe

Pozostałe testy marki KALA
Testy
2019-04-23
KALA - KA-CG

Kala to marka, która zyskała uznanie przede wszystkim produkcją rewolucyjnych basowych ukulele typu U-Bass – niewielkich instrumentów wyposażonych w niezwykle grube struny z tworzywa sztucznego i grających w rejestrze pełnowymiarowej gitary basowej.

Kala to także ukulele oraz inne instrumenty akustyczne (małe guitarlele, tradycyjne gitary, 4, 6 i 8-strunowe tenory, 4-strunowy baryton). Testowany model należy do serii Gloss Mahogany, którą zgodnie z nazwą tworzą instrumenty wykonane z mahoniu z wykończeniem na wysoki połysk.

Ukulele w rozmiarze koncert to najlepszy rozmiar dla dorosłych – instrumenty o skali 14,875 cala, czyli 378 mm, są na tyle duże, że można na nich wygodnie zagrać, a jednocześnie utrzymując specyfikę jasnego, pogodnego brzmienia charakterystycznego dla niewielkiego ukulele, innego niż w innych instrumentach ze skalą tenorową.

BUDOWA

Pudło rezonansowe w całości wykonane z mahoniu wzdłuż krawędzi ozdobiono kremowym bindingiem, a pod nim pięciowarstwowym czarno-białym ożyłkowaniem. Mahoniowy gryf podpiera kształtna stopka, główka z siodełkiem GraphTech NuBone jest doklejona ukośnie, łączenie wypada między I a IV progiem. Ukulele wyposażono w klucze z przekładniami olejowymi, z tyłu główki w błyszczącym lakierze wyryto, czy może raczej wypalono laserowo, numer seryjny. Mostek i podstrunnicę wykonano z drewna orzecha, które kolorem bardzo dobrze pasuje do całości, jednocześnie stanowiąc pewien kontrast pod względem faktury, ponieważ oba elementy są wykończone matowo. Podstrunnica i progi mają minimalne zaokrąglenie – radius wzorem gitar elektrycznych i akustycznych. Promień łuku jest na tyle duży, że na pierwszy rzut oka może nie zostać zauważony, ale nieco ułatwia chwytanie akordów. Instrument fabrycznie wyposażono w struny Aquila Super Nylgut.

WRAŻENIA I BRZMIENIE

Ukulele wykonano solidnie i estetycznie – błyszczący lakier tworzy równą, jednolitą i starannie wypolerowaną powłokę. Klucze pracują lekko i precyzyjnie, nie ma problemów ze strojeniem. Testowany egzemplarz jest miękki w grze, ma dość niską akcję strun. Nie jest nadzwyczaj głośny, jednak uzyskujemy na nim przyjemne w odbiorze, okrągłe, skupione w środku pasma brzmienie, z czytelną, perlistą górą. Klasa cenowa tego instrumentu wydaje się być w pewien sposób problematyczna – z jednej strony kosztuje za dużo jak na zabawkę, z drugiej strony nie jest to (wbrew nazwie skali) instrument, z którym profesjonalista będzie wychodził na scenę. W naszym odczuciu to rozsądne rozwiązanie dla osób, które poważnie podchodzą do nauki gry i chcą cieszyć się swoim pierwszym ukulele przez dłuższy czas, a jednocześnie zależy im, by grając z ludźmi instrument robił dobre wrażenie wizualne i dźwiękowe.

kalabrand.com
www.w-distribution.de

 

Menzura: 378 mm (concert)
Płyta rezonansowa: mahoń
Tył i boki: mahoń
Gryf: mahoń
Podstrunnica: orzech
Progi: 18
Klucze: olejowe
Mostek: orzech
Wykończenie: naturalne błyszczące
W komplecie: pokrowiec UB-C
Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
607.00 zł
Dystrybutor