ORTEGA OBJ350/6-SBK

Rodzaj sprzętu: Pozostałe

Pozostałe testy marki ORTEGA
Testy
2016-03-02
ORTEGA - OBJ350/6-SBK

Założona w 1994 roku marka Ortega może poszczycić się bardzo bogatą ofertą instrumentów, wśród których znajdziemy przede wszystkim gitary klasyczne, łączące doświadczenia hiszpańskich lutników z autorskimi, nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Obok wysokiej klasy gitar nylonowych w katalogu Ortegi znajdują się rozbudowane serie akustycznych basów, mandolin ukulele oraz banjo. Do naszego testu trafił bardzo ciekawy instrument z tej ostatniej grupy - sześciostrunowe banjo należące do serii Raven. Zanim instrumenty pojawiły się w ofercie, zespół Ortegi ponad dwa lata opracowywał nowe modele, które dostępne są obecnie w dwóch seriach: klasycznej Falcon, wykonanej zgodnie z najlepszymi tradycjami budowy banjo, oraz wyróżniającej się nowatorskimi rozwiązaniami oraz chromowo-czarnym designem serii Raven. Ortega OBJ350/6-SBK to sześciostrunowy przedstawiciel tej rodziny, a niedawno dołączył do niego bliźniaczy model OBJE350/6-SBK wyposażony w pasywny pickup z regulacją głośności.

Banjo posiada rezonator wykonany z mahoniu oraz aluminiową obręcz z 30 mocowaniami. Całość wykończona jest czarnym, matowym lakierem o niewielkim połysku, który wizualnie uzupełniany jest przez chromowane elementy. Mahoniowy gryf zaopatrzono w palisandrową podstrunnicę z 21 progami oraz kremowym bindingiem. Szerokość siodełka gryfu wynosi 43mm a skala instrumentu wynosi 628 mm. Na główce zamontowano po obu stronach 6 płynnie i precyzyjnie działających, chromowanych kluczy Ortega Die-cast. Membranę stanowi czarny naciąg Remo a całość uzupełnia jeszcze chromowana, grawerowana podpórka pod ramię. Banjo dostarczane jest w solidnym, wzmacnianym pianką gig-bagu Ortegi i ma założone fabrycznie struny D'Addario.

Pora sprawdzić jak Ortega wypada w praktyce. Po uderzeniu w struny instrument odzywa się mocnym, sprężystym dźwiękiem z przewagą wysokich tonów. Membrana dodaje ten charakterystyczny rezonans, którego nie sposób pomylić z niczym innym i brzmi to dość wiarygodnie. Pierwszym skojarzeniem jest oczywiście amerykańska muzyka country. Banjo-gitara sprawdzi się świetnie także w innych gatunkach - folku, bluesie czy ragtimie. Struny grają równo, z taką samą głośnością. Ortedze brakuje może troszeczkę głębi i szlachetności, ale z drugiej strony trudno wymagać wszystkiego od instrumentu z tej półki cenowej. Fabryczna akcja może wymagać drobnej korekty. Można to zrobić we własnym zakresie lub skorzystać z pomocy lutnika. Profil gryfu jest wygodny, szybkie przebiegi na podstrunnicy nie sprawiają większych problemów.

6-strunowa banjo-gitara ma podobny charakter dźwięku jak tradycyjne 5-strunowe banjo. Biorąc pod uwagę technikę gry są to zupełnie dwa różne instrumenty. Na modelu 6-strunowym kształty akordów czy skale gramy tak jak na gitarze klasycznej czy akustycznej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że niektóre techniki gry są możliwe do wykonania tylko na tradycyjnym banjo (np. szybkie przebiegi z pustymi strunami).

Ortega OBJ350/6-SBK będzie jednak idealną propozycją dla osób, które szukają ciekawego i oryginalnego brzmienia do ubarwienia swoich kompozycji, bądź dodania do nich smaczku "western".

www.ortegaguitars.com
www.meinldistribution.pl

 

typ konstrukcji: 6-strunowe, gitarowe
banjo
rezonator: mahoń
membrana: Remo, czarna
obręcz: aluminiowa z 30 mocowaniami
gryf: mahoń
podstrunnica: palisander z kremowym
bindingiem
klucze: Ortega Die-cast
skala: 628 mm
wykończenie: czarny mat
wyposażenie: piankowany pokrowiec
Ortega, pasek


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Dystrybutor