MORI 1x12" Studio Custom

Rodzaj sprzętu: Kolumna

Pozostałe testy marki MORI
Testy
2017-05-10
MORI - 1x12" Studio Custom

Mori Custom Cabinets to rodzima marka zajmująca się produkcją wysokiej klasy kolumn gitarowych, której założyciel co istotne sam jest gitarzystą i dobrze wie jak ważnym elementem zestawu i samego brzmienia jest gitarowa paczka…

Od początku działanie firmy nakierowane było na dążenie do uzyskania perfekcyjnego brzmienia a przy pomocy opinii znajomych, wymagających gitarzystów powstały pierwsze modele, które zapoczątkowały istnienie Mori Custom Cabinets. Słowo Custom nie jest tu przypadkowe, ponieważ możemy również zamówić swoją własną wymarzoną kolumnę od podstaw, wybierając rodzaj tolexu, materiału na grill, rodzaj frontu, tyłu, czy głośników. Najwyższa jakość wykonania oraz zastosowanych materiałów poparta jest przy okazji znakomitą estetyką, czego doskonałym przykładem jest testowana kolumna Mori 1x12" Studio Custom.

BUDOWA


Mori 1x12" Studio Custom to jednogłośnikowa kolumna typu oversize, która dzięki powiększonym wymiarom akustycznie bardzo zbliżona jest do konstrukcji 2x12, jednak jest od niej dużo poręczniejsza. Parametry kolumny to 630x500x300mm i waga 23,5 kg przy zastosowanym popularnym głośniku Celestion Vintage 30 o mocy 60W i impedancji 8 Ohm. Mamy tu do czynienia z ręcznym wykonaniem z wysokiej jakości 18mm jednorodnej sklejki brzozowej, a dla odpowiedniej sztywności i idącym za tym lepszym właściwościom akustycznym, ścianki obudowy połączone są na wczepy palcowe przy zastosowaniu najwyższej jakości kleju. Całość wykończono bardzo estetycznie białym tolexem White Levant z efektownie biegnącym przez środek obudowy czerwonym paskiem w kolorze Red Elephant, oddzielonym czarną żyłką.

Do przenoszenia służy wzmocniona rączka pasowa na górze oraz wchodzące w obudowę, czarne metalowe uchwyty po bokach. Dla większej mobilności kolumna posiada bardzo szybko demontowalne, wytrzymałe kółka. Nad czarnym grillem umieszczono dodatkowy panel z logiem marki, a w modelach Studio możemy też wybrać wersję z pełnym grillem bez panelu. Front kolumny dla lepszej słyszalności przy postawieniu na podłodze zamontowany jest pod lekkim kątem, w naszym przypadku mamy też trzyczęściowy panel tylny, dzięki czemu po szybkim odkręceniu środkowej części uzyskujemy konstrukcję otwartą. Dla wzmocnienia sztywności tyłu zastosowane są listewki, do których przykręcany jest środkowy panel. Znajdujące się z tyłu drugie wyjście jack Parallel pozwala na podłączenie równoległe drugiej kolumny. Dodajmy, że w kolumnie użyto wysokiej klasy gniazd jack Cliff UK oraz przewodów Sommer Germany.

W PRAKTYCE


Obecna w naszym teście jednogłośnikowa wersja Mori 1x12 Studio Custom prezentuje możliwości wykonania własnej customowej kolumny, i już od pierwszych oględzin wywołuje bardzo profesjonalne wrażenie. Biało-czerwone obicie wysokiej klasy tolexem wygląda znakomicie, wywołując przy okazji patriotyczne odczucia, ale własną kolumnę możemy wykonać oczywiście w innym zestawie kolorów. Wersja Studio jednokolorowa jest 200 zł tańsza, możemy też wybrać dowolny głośnik z szerokiej palety marek Celestion lub Eminence. W ofercie Mori dostępnych jest sporo modeli 1, 2 lub 4-głośnikowych, w zależności od wersji posiadających też różne wymiary i wykończenie.

Testowana kolumna w konstrukcji oversize oferuje bardzo zwarte w dole, dynamiczne brzmienie, które po rozkręceniu wzmacniacza nie dusi się i zachowuje bardzo dobrą selektywność. Tu dzięki powiększonym wymiarom obudowy bas jest godny zamkniętych, wysokiej klasy kolumn 2x12, dodatkowo mamy też znakomitą prezencję na scenie - gdzie klasycznie, małe paczki 112 nie wyglądają zbyt imponująco. Minusem jak na jeden głośnik jest zauważalnie większa waga, ale rekompensuje to bardzo dobre, wyraziste brzmienie z zaskakująco czytelną i niedrażniącą górą oraz głębokim basem, a całość zapewnia komfortowe użytkowanie - metalowe uchwyty po bokach, rączka na górze oraz kółka oferują maksymalną wygodę w przenoszeniu a lekko nachylony panel pozwala na lepszą słyszalność na mniejszej scenie. Dodatkowo po odkręceniu środkowego panelu otrzymujemy konstrukcję otwartą o szerszym brzmieniu i bardziej otwartej górze, przy nieco mniej zwartym dolnym paśmie.

PODSUMOWANIE


Mori 1x12" Studio Custom
to bardzo dobrze brzmiąca i wykonana kolumna rodzimej marki, prezentująca zdecydowanie profesjonalne walory oraz estetykę na najwyższym poziomie. Szeroka oferta firmy obejmuje różne konfiguracje dzięki którym każdy gitarzysta, czy to grając potężne, przesterowane dźwięki na ośmiostrunowej gitarze, klasyczny rock czy dynamiczny blues na pickupach single-coil bez problemu znajdzie idealną kolumnę dla siebie.

www.moricabs.com

 

Materiał: 18mm jednorodna sklejka
brzozowa
Tolex: biało-czerwony
Tył: trzyczęściowy z możliwością
uzyskania konstrukcji otwartej
Głośnik: Celestion V30 8Ohm 60W
Gniazda: 2 x Jack Cliff UK, IN/OUT
PARALLEL
Demontowalne kółka
Metalowe uchwyty boczne
Rączka pasowa na górze
Wymiary: 630x500x300mm
Waga: 23,5kg


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5