LANEY Audiohub Freestyle 4x4

Rodzaj sprzętu: Kolumna

Pozostałe testy marki LANEY
Testy
2017-04-24
LANEY - Audiohub Freestyle 4x4

Oferta Laney’a kojarzona jest jednoznacznie ze wzmacniaczami gitarowymi, jednak obejmuje też kilka bardzo interesujących konstrukcji mogących dostarczyć kompletnego i bardzo mobilnego nagłośnienia dla małych składów, wykorzystujących zarówno różne instrumenty jak i wokal.

Autor testu: Piotr Szarna

Do tej grupy urządzeń należy najnowsze combo, a może raczej aktywna kolumna Audiohub Freestyle 4x4, łącząca w jednej, bardzo zgrabnej i lekkiej obudowie szerokopasmowy system z wbudowanym mikserem, procesorem efektów, łącznością Bluetooth oraz możliwością zasilania bateryjnego.

BUDOWA I MOŻLIWOŚCI


Laney AH 4X4 zaprojektowany został z myślą o bezproblemowym przenoszeniu i szybkiej gotowości do pracy w wielu sytuacjach - od kompaktowego systemu domowego, przez sale konferencyjne po małe koncerty instrumentalne czy nawet występy mniejszych zespołów. Co bardzo istotne niewielkie wymiary i wagę 6,5 kg połączono tu ze skuteczną głośnością i wydajnym zasilaniem bateryjnym, pozwalającym na zastosowanie "comba" praktycznie w dowolnym miejscu.

Oznaczenie 4X4 mówi o ilości głośników - cztery 4-calowe drivery uzupełnione są jeszcze głośnikiem wysokotonowym, co ma zapewnić projekcję dźwięku wystarczającą dla, jak określa producent, publiczności liczącej 80 osób. Oczywiście nie mówimy tu o dużej sali i "dyskotekowym" uderzeniu. Laney Audiohub 4X4 operuje w klasie D i oferuje 35W mocy, która może być zredukowana przy pracy bateryjnej do poziomu 10W. Całość może pracować na dołączonym do zestawu zasilaczu sieciowym o napięciu 12V i wydajności 3A, ale główną zaletą AH4X4 jest zasilanie bateryjne, na którym kolumna może działać aż do 24 godzin.

Dodatkowo mamy możliwość wyboru rodzaju baterii - mocne 3 akumulatory litowo-jonowe lub 8 klasycznych paluszków AA. Do dyspozycji są dwa odpowiadające danym bateriom kontenery, które wkładamy do otworu z tyłu obudowy, podpinamy błyskawicznie przez jedno złącze oraz zasłaniamy klapką przykręcaną estetycznie dwoma śrubkami, i co istotne, nie potrzebujemy do tego żadnych narzędzi. Przełącznikiem Power Mode można wybrać tryb Normal lub ECO, aby uzyskać maksimum wydajności z baterii w zależności od potrzebnej mocy i głośności.

Do dyspozycji mamy w zasadzie aż 6 kanałów, które jednak ulokowane są w czterech odrębnych sekcjach na tylnym panelu. Bliźniacze kanały CH1 i CH2 oferują gniazda combo XLR/Jack z przełączaniem czułości MIC i LINE/INSTRUMENT, kontrolą poziomu LEVEL i diodą przesterowania Peak oraz przyciskiem załączenia sekcji efektów FX. Stereofoniczną sekcję CH3-4 tworzą dwa wejścia Jack 1/4" L i R z regulacją LEVEL i wskaźnikiem przesterowania, kanały 5 i 6 to gniazdo AUX IN 1/8" oraz przycisk bezprzewodowego łączenia Bluetooth, posiadające regulację głośności LEVEL. Laney AH 4x4 udostępnia prostą sekcję z włącznikiem efektów delay i reverb, potencjometrem płynnego wyboru pomiędzy nimi oraz regulatorem poziomu LEVEL.

Poniżej, w środkowej części panelu znajduje się sekcja DSP-Master, w której do dyspozycji mamy główny regulator wyjściowej głośności VOLUME, przełącznik mocy Power Mode z ustawieniem ECO i Normal, filtr antysprzężeniowy ANTI-FEEDBACK oraz korekcję EQ z czterema przełączanymi presetami Flat, Bass, Loud i Vocal. Flat to płaskie ustawienie bez korekcji, Bass podbija niskie częstotliwości, Loud uwypukla skrajne pasma a Vocal podbija środek dla wokalu. Poniżej mamy jeszcze 4 gniazda 1/4" LINK OUT, LINK IN, FX REMOTE oraz SUB OUT, dzięki którym, obok podłączenia footswitcha, możemy połączyć dwie kolumny w pełny system stereo i doposażyć go jeszcze w subwoofer, choć cena takiego zestawu nie będzie już należała do najniższych.

Całość uzupełnia komora zasilania bateryjnego oraz gniazdo zasilacza 12V/3A, który dostajemy w zestawie. Kolumna dzięki otworowi w dolnej części może być szybko zamontowana na statywie, dokupić też można do niej solidny, wielofunkcyjny futerał z wygodnie otwieraną pokrywą głośnika ustawianą jako podstawka, oraz dodatkową przegrodą na akcesoria.

W PRAKTYCE


Niewątpliwie ilość kanałów, pokładowy Bluetooth, wymiary i waga oraz możliwość długiej pracy bateryjnej w jednej, zgrabnej kolumnie brzmi bardzo atrakcyjnie - takie "combo" może być przydatne w zasadzie dla każdego i to w bardzo wielu sytuacjach. Pozostaje kwestia jak Audiohub Freestyle 4X4 sprawdza się w praktyce i jaką głośność oraz jakość zapewnia.

Tu kolumna Laney’a wypada naprawdę nieźle - 35 W mocy oferuje dobrą dynamikę i szerokie pasmo, które nie zniekształca się nawet przy mocno odkręconym potencjometrze VOLUME w sekcji Master. Głośności w zupełności wystarczy na mniejsze pomieszczenie w przypadku głosu (np. mała konferencja), duetu gitarowego czy gitary z wokalem. Jeśli chodzi o muzykę Laney wzorowo radzi sobie w domu - brzmienie jest dynamiczne, pełny bas po podbiciu zaskakuje biorąc pod uwagę średnicę głośników, choć przy mocnym odkręceniu głośności pojawia się już ostry środek.

Niemniej w domu muzyki można posłuchać bardzo komfortowo i co najważniejsze bardzo wygodnie dzięki łączności Bluetooth - parowanie smartfona przebiega szybko i bezproblemowo. Całkiem dobrze brzmi też podłączony do wejścia efekt z symulacją wzmacniaczy, dzięki czemu Audiohub sprawdza się jako małe centrum ćwiczeniowe, które błyskawicznie możemy przenieść do dowolnego miejsca bez potrzeby podłączania zasilacza. Na bateriach nie występuje spadek głośności czy jakości, a w trybie ECO i nieco mniejszym poziomie wyjściowym Laney powinien działać bez problemu kilkanaście godzin.

AH 4X4 poradził sobie też na scenie jako pełnowartościowy odsłuch w zespole z perkusją. Przy dosyć głośnej grze perkusisty i odpowiednim ustawieniu zapewnił pełnopasmową barwę dla wokalisty i gitarzysty. Przy grze samego basu, gitary akustycznej i wokalu nie potrzeba w zasadzie nic więcej. Brzmienie jest dynamiczne, bas dobrze słyszalny a całość odzywa się szerokim pasmem. Po dodaniu drugiego "słupka" i subwoofera (choć nie mieliśmy ich w teście) z pewnością można zagrać mały koncert lub nieźle nagłośnić mniejszą salę - ilość kanałów w zasadzie podwaja się, jedynie musimy liczyć się z niemałym kosztem zakupu takiego zestawu.

Z drugiej strony całość może działać co najmniej kilka godzin na jednych bateriach (możemy przecież mieć ich kilka kompletów), co jest naprawdę atrakcyjną propozycją jeśli potrzebujemy takiej mobilności. Pomyślcie o pełnym nagłośnieniu zespołu czy dynamicznej muzyce w dowolnym miejscu, np. na łonie natury. Do dyspozycji mamy też czysto i ciepło brzmiący pogłos, przyjemny delay też sprawdza się w wybranych sytuacjach, a 4 presety korekcji mogą być bardzo przydatne w razie potrzeby, podobnie jak skutecznie działający filtr antysprzężeniowy. Jednocześnie mała, ale zapewniająca dobrą stabilność podstawa z czterema gumowymi nóżkami pozwala na postawienie kolumny na podłodze, stoliku czy dowolnym podwyższeniu, jeśli nie dysponujemy statywem.

PODSUMOWANIE


Jak na swoje wymiary i wagę nowy Laney Audiohub Freestyle 4X4 zapewnia imponujący dźwięk i jego szeroką projekcję, a mogąca pracować przez wiele godzin na samych bateriach całość oferuje szereg bardzo przydatnych i umieszczonych w jednej, bardzo lekkiej obudowie rozwiązań - aż 6 niezależnych kanałów z wejściami XLR i Jack, procesor efektów, skuteczną sekcję EQ oraz łączność Bluetooth, co czyni małe combo Laney’a bardzo wydajnym i niezwykle mobilnym centrum nagłośnienia do zastosowania w wielu sytuacjach, nieosiągalnych często dla klasycznych systemów PA.

 

Moc: 35W w trybie normalnym
i 10W w trybie ECO
Głośniki: 4 x 4’’ woofer i 1 x tweeter
Kanały: 6
Gniazda: 2 x Jack/XLR Combo, 2 x 1/4',
Jack L/R, AUX IN mini jack,
LINK IN, LINK OUT, FX REMOTE, SUB OUT
Efekty: Reverb, Delay, EQ (Flat, Bass,
Loud, Vocal)
Dodatkowe funkcje: Bluetooth,
filtr antysprzężeniowy, montaż na
statywie typu Plug & Play
Pracy baterii/zasilacza: 8 x AA lub
3 x baterie litowo-jonowe, zasilacz
12V/3A
Wymiary: 540 x 175 x 175 mm (H x W x D)
Waga: 6,5 kg


Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Dystrybutor